Jak wesprzeć partnera, który stracił pracę?
Otrzymanie wypowiedzenia z pracy ma wpływ nie tylko na osobę, która w tym momencie staje się bezrobotna, ale również na jego rodzinę. Przy utracie pracy zmienia się nie tylko stan finansów rodziny, ale zachwianiu ulega cały układ dnia w domu, a osoba bezrobotna przeżywa całe spektrum często bardzo trudnych emocji. Te emocje wpływają też na emocje wszystkich domowników – w efekcie mogą pojawić się trudności z komunikacją, wzajemne oskarżenia, zachowania agresywne, oddalenie się od siebie członków rodziny i wiele innych nieprzyjemnych sytuacji. Jak zatem wspierać osobę bezrobotną w domu, tak aby nie dokładać mu jeszcze trosk i zmartwień?
Przede wszystkim nie narzekać, nie oskarżać, nie bagatelizować i nie reagować lękowo. O tym zresztą już pisałam. A co robić?
- pokazywać i zapewniać o tym, że partner/ka dalej jest ważny dla rodziny i dla Ciebie – robimy to zarówno werbalnie (mówiąc o tym, jak druga osoba jest dla nas ważna), jak i poprzez włączanie drugiej osoby do domowego życia (szczególnie ważne jest to tam, gdzie partner był mocno nieobecny w życiu domowym przez duży natłok obowiązków w pracy).
- interesować się poszukiwaniami pracy, ale bez presji (możesz zapytać o to, czy były dziś jakieś ciekawe ogłoszenia o pracę, ale staraj się nie przepytywać partnera/ ki o to ile „cefałek” dziś wysłał/a
- wykazywać optymizm wobec pojawiających się możliwości, ale bez hurra optymizmu (czyli cieszymy się, że partner idzie na spotkanie rekrutacyjne, ale nie dzielimy skóry na niedźwiedziu)
- wszelkie działania, które w Twojej opinii mogą pomóc w znalezieniu pracy, konsultować z bezrobotnym („może powiem o tym że szukasz pracy moim znajomym z pracy – może o czymś wiedzą. Co o tym myślisz?”). Takie dopytywanie jest o tyle ważne, że bezrobotny nie czuje się dzięki temu wyrzucony poza nawias i ma nadal poczucie kontroli nad tym, co się wokół niego dzieje. Poza tym, niektóre osoby są bardzo wrażliwe na ocenę społeczną innych i mogą nie czuć się dobrze w sytuacji, kiedy topią się w cudzym współczuciu.
- staraj się wymyślać mniej kosztowne, ale również atrakcyjne formy spędzania czasu i pokazywać swojemu partnerowi, że nadal jesteś osobą szczęśliwą
- dbaj o otwartą komunikację – musicie rozmawiać ze sobą zarówno o pozytywach, jak i trudnościach.
- dbaj o zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną – kiepska dieta oraz brak ruchu sprzyjają stanom depresyjnym, na które osoba bezrobotna jest szczególnie narażona.
Byliście w sytuacji utraty pracy przez partnera/ kę? Jak sobie z tym radziliście? Co było najtrudniejsze?