Jak sprawić, by Twój uścisk dłoni był niezapomniany (21 zasad)
Umiejętność takiego podawania ręki, aby wywrzeć na rozmówcy jak najlepsze wrażenie przydaje się nie tylko podczas szukania pracy, ale tak naprawdę w ciągu całego życia – niezależnie od tego czy będziesz pracować w obsłudze klienta czy negocjować wielomilionowe kontrakty. Uścisk ręki to element pierwszego wrażenia które tworzymy – a o tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie pisaliśmy już nie raz. Warto więc wiedzieć o co zadbać ściskając rękę kontrahenta czy rekrutera. Dziś dla Was garść porad zebranych przez ekipę z JobMob – izraelskiego bloga poświęconego rynkowi pracy.
Co jest ważne i sprawi, że Twój uścisk dłoni będzie najlepszy na świecie?
- gładkie dłonie– nie chodzi o to, abyś nosił ze sobą balsam do rąk, ale na dzień przed rozmową czy spotkaniem sprawdź, czy skóra Twoich dłoni nie przypomina papieru ściernego
- suche dłonie – Twoje dłonie nie powinny być mokre czy lepkie. Jeśli cierpisz na nadpotliwość wytrzyj je tuż przed wejściem do pomieszczenia.
- temperatura dłoni– dłonie nie powinny być zimne – jeśli masz z tym problem odsyłam do artykułu o tym, jak rozgrzać dłonie w 5 minut.
- brak egzemy i chorób skóry – podawanie ręki osobie z chorobami skórnymi jest wysoce nieprzyjemne. Jeśli masz taki problem, albo przeproś, że ręki podać nie możesz, albo noś delikatne rękawiczki bawełniane i wytłumacz problem. To lepsze niż pozostawienie kogoś przez resztę rozmowy myślą „o Boże, co to było, muszę natychmiast umyć ręce”
- brak plastrów i skaleczeń – nie chcesz chyba aby w dobie AIDS, rozmówca bał się o to, że właśnie zrobił sobie krzywdę
- czyste dłonie – że oczywiste? to przypatrzcie się dobrze dłoniom które ściskacie, a zobaczycie, że nie wszyscy dbają o higienę.
- biżuteria – jeden bądź brak pierścionków, to mniejsze szanse na skaleczenie kogoś, niż przy dwóch pierścionkach na każdym palcu
- zdecydowanie podania dłoni – jeśli widzisz, że druga osoba wyciąga do ciebie dłoń, nie każ jej czekać w powietrzu – to wprawia drugą osobę w zakłopotanie
- brak ozdobników – podając dłoń osobie nieznanej, po prostu ją podaj. Nie stosuj dodatkowych ozdobników rodem z blokowiska
- idealna pozycja dłoni – staraj się częścią skóry między kciukiem a palcem wskazującym dotknąć tej samej części dłoni osoby której podajesz rękę. Chwytanie za same końcówki palców jest bardzo nie na miejscu.
- solidny uścisk – podanie dłoni w stylu „na zdechłą rybę” nie sprawi nigdy dobrego wrażenia
- pozytywne nastawienie – przy podawaniu ręki uśmiechnij się i skiń głową
- szczerość – nie uśmiechaj się, jeśli wybitnie nie jest ci do śmiechu – nieszczerość będzie mocno widoczna i zrujnuje efekt
- patrz w oczy – to najlepszy dowód na to, że jesteś szczery
- potrząsaj dłonią umiejętnie – przy uścisku, siła do potrząsania dłonią powinna iść z łokcia, nie z całego ramienia
- ilość potrząsań – eksperci od etykiety twierdzą, że jeśli potrząsasz dłonią rozmówcy, to nie więcej niż dwa razy
- energia potrząsania – potrząsaj żywo, ale nie machaj całą ręką rozmówcy
- długość uścisku – zwróć uwagę aby nie przedłużać ani też nadmiernie nie skracać momentu podawania dłoni
- nie jesteś biskupem – jeśli jesteś kobietą, nie podawaj ręki na sposób „pocałuj biskupa w pierścień”, który miałby zachęcić rozmówcę do całowania twej dłoni
- całowanie dłoni – jeśli jesteś mężczyzną unikaj całowania dłoni kobiety w sytuacjach biznesowych. Jeśli nie możesz pozbyć się nawyku, nie ciągnij przynajmniej jej całego ramienia do swoich ust.
- zapamiętaj rozmówcę – podając dłoń świeżo poznanej osobie, popatrz jej w oczy i powtórz w myślach imię i nazwisko – w ten sposób lepiej ją zapamiętasz (zwłaszcza jeśli w jednym dniu poznajesz kilak osób).
Warto przećwiczyć podawanie dłoni ze znajomym z pracy czy przyjacielem i poprosić go o informacje zwrotne. Przecież to, że niektórzy z nas podają „śniętą i mokrą rybę” z oczami wpatrzonymi we własne buty nie wynika z tego, że taki mają sposób na kreowanie wizerunku – lecz z niewiedzy o popełnianych błędach.
źródło:jobmob.co.il