Jak rozpoznać czy jesteś gotowy na pracę zdalną?
Coraz więcej firm wprowadza dla swoich pracowników możliwość pracy zdalnej. Czasem pracownik ma możliwość pracy przez jeden – dwa dni w tygodniu, a niekiedy taka możliwość realizowana jest w trybie pełnoetatowym. I choć praca zdalna staje się coraz bardziej modna, nie każdy do takiej pracy się nadaje. I nie każdemu będzie ona odpowiadać, choć na początku wydaje się dość kusząca. Jakie warunki musisz spełnić, by mieć pewność, że praca zdalna jest dla ciebie?
1.Odpowiednie miejsce pracy
Podstawowa opcja przy pracy zdalnej. Możesz pracować z domu, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Aby praca zdalna była efektywna, Twoje miejsce pracy musi spełnić kilka warunków:
- Izolacja od rozpraszaczy – nieważne czy są to dzieci, pies czy robotnicy na budowie obok – twoje miejsce pracy musi być tak przygotowane, byś mógł się skupić. Jeśli co 15 minut ktoś będzie czegoś od ciebie chciał, to nie popracujesz.
- Wygoda i niezbędny sprzęt – biurko, krzesło, przybory biurowe, sprzęt elektroniczny – to wszystko musisz mieć przygotowane w sposób umożliwiający efektywną pracę. Jeśli często potrzebujesz cos drukować, a nie masz sprzętu i będziesz zmuszony co chwilę biegać do punktu ksero, twoja praca na tym ucierpi.
- Miejsce pracy daleko od sypialni – najlepiej, jeśli dysponujesz własnym gabinetem. Dlaczego? Bo jeśli będziesz pracował tak gdzie śpisz, to szybko okaże się, że jesteś w pracy 24 godziny na dobę i będzie ci bardzo ciężko się oderwać od wykonywania zadań.
2.Brak rozpraszaczy
Niektórym osobom wydaje się, że praca zdalna pozwala na pogodzenie macierzyństwa lub opieki nad kimś z pracą zawodową. I tak jest w istocie, choć nie jest to proste i przy chęci pracy w pełnym wymiarze godzin równie trudne jak praca stacjonarna. Praca zdalna może mieć dwa tryby – jeden polega na pracy z domu, ale w określonych godzinach. Drugi, na wykonywaniu określonych zadań w określonym czasie – tak, by zmieścić się w terminie, ale w jakich godzinach wykonuje się owe zajęcia jest już mniej ważne. O ile druga forma pracy zdalnej pozwala na opiekę w trakcie pracy (np. nad dzieckiem czy babcią) o tyle praca zdalna w wyznaczonych godzinach już nie. Wprawdzie jesteśmy na miejscu, ale opiekując się kimś nie jesteśmy w tym czasie w 100% dostępni dla klientów, współpracowników czy szefa – zatem nie jesteśmy w stanie wykonywać swoich obowiązków. Rozpraszać mogą nas nie tylko dodatkowe obowiązki, ale również hałas za oknem, pies sąsiada a nawet dźwięk lodówki – pamiętajmy, że do odgłosów biura kiedy pracujemy, jesteśmy przyzwyczajeni, ale do zwykłych domowych odgłosów już niekoniecznie. I jeśli nie potrafimy się wyłączyć, praca może być niemożliwa.
3.Dyscyplina wewnętrzna
Praca zdalna jest bardzie wymagająca niż praca etatowa – o ile w pracy stacjonarnej zmuszasz się do pracy bo a) stoi nad tobą szef b) wszyscy dookoła pracują, c) nudno tak siedzieć bez niczego, więc z nudów nieco popracujesz, o tyle w przypadku pracy zdalnej brak jest motywatorów w postaci szefa czy współpracowników a jednocześnie wzywa nas siłownia/ basen / sprzątanie domu / zakupy* niepotrzebne skreślić. Bez dyscypliny wewnętrznej, która każe nam przedłożyć prace nad inne obowiązki, nie da się pracować zdalnie.
4.Umiejętność zarządzania czasem
Praca zdalna nie oznacza pracy bez kontroli i nadzoru. Twój przełożony również będzie sprawdzał postęp prac. Niemniej jednak, to przede wszystkim od ciebie zależy, jak rozłożysz sobie zadania. Dlatego umiejętność oszacowania czasu potrzebnego do zakończenia zadania a następnie trzymanie się priorytetów jest tak ważne. Jeśli masz z tym problem, będzie ci bardzo ciężko utrzymać poziom pracy.
5.Samotność
Praca zdalna pozwala nie tracić czasu na dojazdy i nieco bardziej elastycznie zarządzać swoim czasem pracy. Niemniej jednak ma też minusy – nie można podejść w przerwie do kolegi z biurka obok i zapytać jak idzie projekt. Wprawdzie pracując zdalnie można pracować w piżamie, ale nie ma też większego powodu, by się do pracy elegancko ubierać czy (w przypadku kobiet) malować. Innymi słowy mówiąc, praca zdalna może być niezwykle samotna – nie rzadko pracownik zdalny może przez cały dzień pracy nie zamienić z nikim słowa. Dla osób bardzo społecznych, ekstrawertyków, to niezwykle trudne. Czy jesteś na to gotowy?
6. Zaangażowanie w pracę
Badania naukowe dowodzą, że pracownicy zdalni są bardziej zaangażowani w swoją pracę. Jest to paradoks, w który trudno uwierzyć wielu niechętnym pracy zdalnej szefom. Niemniej jednak, praca zdalna angażuje jedynie wtedy, kiedy nasza praca nas interesuje. Kiedy zaś i tak jej nie lubimy, to przejście na system pracy zdalnej spowoduje jedynie to, że rozpraszać będzie nas wszystko – od śpiew ptaków za oknem po kolejny status na Facebook. Jeśli nie lubisz swojej pracy i nie jesteś w nią zaangażowany , to o ile nie chcesz stracić etatu, nie decyduj się na pracę zdalną.
Jeśli spełniasz wszystkie kryteria, czyli masz odpowiednie miejsce do pracy ,pozbawione rozpraszaczy. Lubisz swoją pracę, dobrze znosisz samotność i do tego jesteś osobą potrafiącą zarządzać czasem i odpowiedzialną – to jesteś do pracy zdalnej gotowy. W przeciwnym razie, zanim podejmiesz to wyzwanie, uzupełnij braki.