Jak opowiadać o swoich zadaniach na rozmowie kwalifikacyjnej
Jednym z najważniejszych pytań które pada na rozmowie kwalifikacyjnej, jest pytanie o zadania i obowiązki w poprzednich miejscach pracy. Wydawałoby się, że pytanie jest łatwe – w końcu każdy z nas wie, czym się zajmował w poprzedniej pracy. Niestety, wielu kandydatów nie umie opowiadać o swoich przeszłych doświadczeniach.
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest umożliwienie potencjalnemu pracodawcy jak najpełniejszego poznania naszych kwalifikacji, kompetencji i osobowości (oraz zapoznanie go z naszymi oczekiwaniami względem pracy). Mówiąc o swoich doświadczeniach zawodowych, projektach nad którymi pracowaliśmy i zadaniach, które wykonywaliśmy musimy więc pokazać jak najpełniej swoje umiejętności.
Opowiadanie o projektach powinno więc zawierać:
- opis tego, czego dotyczył projekt (np. organizacja szkolenia dla pracowników)
- opis odpowiedzialności osobistej (np. „ja odpowiadałem tu za znalezienie odpowiedniego hotelu, ustalenie sposobu transportu oraz przyporządkowanie pracowników do określonych grup szkoleniowych”)
- opis wykonywanych działań (np. „przy pomocy Internetu znalazłem hotele które odpowiadały naszym standardom, zebrałem oferty i przedstawiłem je w formie oferty dyrektorowi, a następnie załatwiłem z wybranym hotelem wszystkie formalności. Dla celów sprawnego przyporządkowania pracowników do grup szkoleń które odbywały się w różnych terminach stworzyłem arkusz kalkulacyjny oparty o google docs, w który pracownicy mieli zahasłowany wgląd, który umożliwił sprawny i bezkonfliktowy podział a przy tym narzędzie było bezpieczne z punktu widzenia danych firmy”).
Powinieneś też umieć odpowiedzieć na pytanie dotyczące czasu poświęconego na poszczególne elementy projektu („przygotowanie takiego szkolenia zajmowało mi około dwóch tygodni”), opowiedzieć o trudnościach („najtrudniej było dograć terminy wyjazdu pracowników- każdy chciał z kimś i w innym terminie, stąd pomysł na arkusz”) i o tym czego się nauczyłeś („takie zadania rozwinęły u mnie konieczność błyskawicznego reagowania na zmiany”)
Jakie błędy popełniają kandydaci opowiadając o projektach?
- nadmierne uogólnienia („zajmowałem się sprawami związanymi ze szkoleniem pracowników”)
- rozproszenie odpowiedzialności („załatwialiśmy hotele i firmy szkoleniowe, ustalaliśmy terminy”) – w takiej sytuacji rekruter nie wie co znaczy MY- kandydat i szef, kandydat z kolegami? Co w zasadzie robił kandydat?
- brak umiejętności wybierania projektów czy zadań o których się opowiada (opowiadanie o rzeczach mało ważnych czy rozwojowych lub mówienie -„wszystko co robiłem było fajne”)
- brak chęci przyznania się do tego, że część zadań nie leżała w kompetencji kandydata (zwłaszcza przy pracy zespołowej)