„Gorąca lista” przed rozmową rekrutacyjną
Jutro o 9.00 masz ważną dla Ciebie rozmowę rekrutacyjną? A czy na pewno odpowiednio się do niej przygotowałeś? Sprawdź punkt po punkcie naszą listę i upewnij się, że wszystko wiesz, o wszystkim pamiętasz i jesteś w pełni gotowy na poranne spotkanie z rekruterem.
Część I Wiedza o firmie
Nie dopuść do sytuacji, w której rekruter złapie cię na tym, że w rzeczywistości nie wiesz do jakiej firmy aplikujesz i czym w zasadzie firma się zajmuje. Sprawdź więc czy:
- byłeś na stronie firmy i przejrzałeś wszystkie zakładki
- zgooglowałeś nazwisko osoby która będzie z Tobą rozmawiać
- sprawdziłeś kontrahentów i klientów firmy i potrafisz wymienić choć trzech z nich
- znasz podstawowe pojęcia jakimi operuje firma (które możesz znaleźć na firmowej stronie www)
- znasz (przynajmniej pobieżnie) historię firmy, wartości którymi się kieruje, jej misję (o ile informacje te dostępne są na stronie)
- wiesz jak nazywa się szef / prezes
Część II Wiedza o branży
Każdy pracodawca chciałby zatrudnić osobę, która świetnie orientuje się w jego branży. Jeśli jednak dotychczas w danej branży nie pracowałeś, trudno abyś był w niej ekspertem. Braki wiedzowe można jednak szybko nadrobić i sprawić wrażenie, że branża w której nie masz doświadczenia a do której aplikujesz, nie jest Ci jednak aż tak zupełnie obca. Jak to zrobić?
- często sporą część informacji na temat branży znajdziesz na stronie WWW firmy – zapoznaj się z nimi
- sprawdź otoczenie biznesowe firmy zarówno w regionie, jak i w skali kraju (główna konkurencja, najwięksi gracze na rynku) – zapamiętaj nazwy tych firm
- przeglądnij raporty dotyczące rozwoju rynku dla danej branży (informacje znajdziesz w Internecie – wystarczy zadać właściwe pytanie wyszukiwarce. Przykładowo, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o branży security wpisz „rozwój branża security 2010 rok – już pierwsze trzy linki powiedzą ci, jakie inne firmy działają w tym obszarze – w ten sposób sprawdzić można praktycznie każdą branże i działalność biznesową
- zapoznaj się z terminologią stosowaną w branży – znajdziesz ja na stronach firmy i jej konkurencji oraz z branżowych serwisach internetowych – nie musisz wiedzieć wszystkiego, ale dobrze by było pokazać, że nie jesteś całkowicie zielony w temacie.
Część III Wiedza o stanowisku
Nawet taka sama nazwa stanowiska, w zależności od rodzaju firmy i branży, może obejmować nieco inne obowiązki. Częsta praktyką w niektórych firmach jest też nadawanie anglojęzycznych nazw stanowiskom, pod którymi to nazwami kryją się niekiedy naprawdę różnorodne obowiązki – zanim więc udasz się na rozmowę kwalifikacyjną:
- przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie o pracę i spróbuj wyobrazić sobie to, jak wyglądać może praca na stanowisku o które się ubiegasz
- jeśli zgłaszasz się na stanowisko o nazwie identycznej lub zbliżonej do tej, na której pracowałeś, sprawdź, czy w ramach opisu zadań w ogłoszeniu nie ma takich elementów pracy, z którymi do tej pory nie miałeś do czynienia
- wpisz w wyszukiwarkę nazwę stanowiska i przeczytaj kilka innych ogłoszeń o pracę dotyczących tego stanowiska (z innych firm) – dzięki temu zorientujesz się, co jeszcze może wchodzić w skład twoich przyszłych obowiązków – będziesz mógł zapytać o to na spotkaniu rekrutacyjnym (i sprawisz wrażenie nie tylko osoby która jest zorientowana w temacie, ale również takiej, która pracę traktuje poważnie i chce mieć jasność co do przyszłych zadań)
Część IV Twoje oczekiwania wobec pracy
Idąc na spotkanie rekrutacyjne chcesz otrzymać propozycję pracy. Czy jednak może to być naprawdę byle co? Raczej nie! Aby więc móc cieszyć się ze swojej pracy i na dłużej związać z firmą, warto zastanowić się przez chwilę, jakie są Twoje oczekiwania wobec nowej pracy. Czego chcesz, o czym marzysz, na co możesz się zgodzić (nawet bez entuzjazmu) a na co nie zgodzisz się w żadnym wypadku. Choć teoretycznie wydaje się nam, że wiemy czego oczekujemy, zaskakująco często kandydaci podczas spotkania rekrutacyjnego nie są w stanie powiedzieć nic więcej ponad banał typu „świetna atmosfera” lub „chcę aby szef płacił na czas”. Przygotowanie listy swoich oczekiwań to nie tylko przygotowanie się do rozmowy, ale również sposób na to, by stworzyć sobie listę pytań do rekrutera, które pozwolą Ci podjąć decyzję co do tego, czy na pewno chcesz pracować w tej firmie. Przed rozmową zadaj więc sobie sam pytania:
- ile chcę zarabiać
- za ile do pracy na pewno nie przyjdę
- czego w swojej pracy bym nie zniósł (szefa – tyrana, pracy po godzinach, brzydkiego biura, braku opieki medycznej)
- co jest dla mnie najważniejsze w pracy (atmosfera, pieniądze, ciekawe projekty, znane marki z którymi można pracować, mobilność, elastyczny czas pracy) i z czego mogę zrezygnować, a co spowoduje, że praca stanie się katorgą
- czy ważne są dla mnie takie elementy pracy jak: sposób premiowania, możliwość rozwoju, uczestnictwo w szkoleniach itd. (a jeśli są bardzo ważne, to nie zappomnij zapytać o to rekrutera bądź szefa).
Część V Pierwsze wrażenie
Masz tylko kilka sekund na to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Poza tym, jeśli polegniesz, drugiej szansy już nie dostaniesz – dlatego, trzeba o pierwsze wrażenie szczególnie zadbać. Podobno wielu managerów podejmuje decyzje rekrutacyjne już na podstawie pierwszego wrażenie. Niezależnie od tego, jak bardzo jest to działanie nieprofesjonalne, nie można go ignorować – w końcu zależy nam na tym, by otrzymać stanowisko, prawda? Zatem zanim w panice rano będziemy przyszywać guzik do koszuli, czy szukać kolejnej pary pończoch, zróbmy dokładny przegląd naszej garderoby:
- przygotuj i wyprasuj ubranie wieczorem – weź poprawkę na zmienność pogody. Jeśli rozmowę masz wiosną lub jesienią, przygotuj wersję „na deszcz”.
- wyczyść buty – również w wersji na pogodę i jej brak. Czyste obuwie świadczy o schludności i szacunku względem drugiej osoby
- spakuj do torebki lub teczki paczkę chusteczek – przydadzą się w razie nieprzewidzianego wypadku (pamiątka po przelatującym gołębiu), pozwolą wytrzeć buty jeśli się zachlapią, uratują nas w razie nagłego ataku kataru.
- przygotuj wszystkie materiały, które zamierzasz ze sobą wziąć – sprawdź czy na pewno wszystko zapakowałeś.
- kiedy wszystko masz już gotowe nie pozostaje nic innego jak położyć się spać – na tyle wcześnie by się wyspać, ale też nie zbyt wcześnie (by nie obudzić się z opuchniętą twarzą) – zwłaszcza jeśli mamy spotkanie z samego rana. Pamiętaj tez o tym, by nie pić w przeddzień rekrutacji alkoholu w większych ilościach – nawet najlepszy płyn do płukania ust nie zamaskuje trwale zapachu „po przepiciu”.
Choć wydaje się, że takie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej zajmie sporo czasu, w rzeczywistości wystarczy poświecić przygotowaniom 2-3 godziny. Z jednej strony to dużo, z drugiej zaś – jeśli nie mamy pracy to i tak czasu wolnego mamy mało, a lepiej chyba zainwestować nawet kilkukrotnie kilka godzin na przygotowanie niż zmarnować ich kilkadziesiąt na wędrówki po jałowych rozmowach kwalifikacyjnych, z których nic dla nas nie wynika…