Dwie ścieżki zawodowe lepsze niż jedna

W wieku 19 lat musimy podjąć decyzję co do tego, w jaki sposób będziemy zarabiać na życie przez kolejne kilkadziesiąt lat. Niezależnie już od tego, jak wielu absolwentów rzeczywiście pracuje w zawodzie, taki wybór często okazuje się nie trafny. W czasach, kiedy świat tak szybko się zmienia, jedna specjalizacja może też okazać się niewystarczająca – zmiana koniunktury może spowodować, że po stracie pracy nie będziemy w stanie już znaleźć nowej. Receptą może być równoległy rozwój dwóch ścieżek kariery.

Marci Alboher w swojej książce „One person – Multiple career” opisuje kilkadziesiąt przykładów na równoległy rozwój dwóch karier zawodowych. Jak to zrobić? Osoby, które żyją w ten sposób najczęściej mają jedną stałą pracę etatową, a dodatkowo zdobyli umiejętności, które pozwalają im zarobkować w wolnym czasie lub w weekendy. W razie potrzeby, osoby takie mogą przerzucić się z jednego obszaru zawodowego do drugiego.

Oczywiście, rozwój dwóch karier oznacza mniej wolnego czasu – dlatego też najczęściej, ta druga kariera to coś, co sprawia nam frajdę i jest naszą pasją. Przykładowe, dodatkowe zawody to na przykład treser zwierząt, instruktor tańca, lektor angielskiego, stolarstwo, pisanie książek itd. Badania psychologiczne udowadniają również, że osoby, które rozwijają swoje zainteresowania i potrafią przekuć je w nowy zawód są bardziej zadowolone ze swojego życia.

Czy wy macie jakieś pasje czy zainteresowania, które mogłyby być bazą do tego, by rozwinąć nowy zawód?

Tagi: