Dlaczego chcesz tę pracę? Jak nie odpowiadać?
27 lutego, 2014
Na rozmowie rekrutacyjnej bardzo często od strony osoby prowadzącej spotkanie rekrutacyjne pada pytanie „dlaczego jest Pan/ Pani zainteresowany tą ofertą pracy?”. Z pozoru pytanie jest proste, ale błędem, który często popełniają kandydaci, jest skupienie się w odpowiedzi nie na tym, dlaczego chcą akurat te pracę w tej konkretnej firmie, ale na tym, dlaczego nie chcą już pracować w poprzedniej. Jak zatem nie odpowiadać na to pytanie?
Jak najczęściej na pytanie „Dlaczego chce Pani/Pan z nami pracować?” odpowiadają kandydaci, którzy nie skupiają się na ofercie pracy a jedynie na tym, by w końcu odejść ze starej pracy? Otóż najczęstsze odpowiedzi w takich sytuacjach dotyczą:
- braku wystarczającego zaplecza finansowego – „chcę więcej zarabiać”, „mam do spłacenia kredyt, zatem postanowiłem”, „W mojej obecnej firmie nie mam możliwości progresu finansowego”…
- braku możliwości rozwoju (lub – bardziej pozytywnie – chęci rozwoju) – „chciałbym uczestniczyć w szkoleniach, a państwo je pewnie zapewniają”, „w mojej firmie już nic się nie nauczę”, „chcę zdobywać nowe doświadczenia”.
- znudzenia starą pracą – „chcę coś zmienić w swoim życiu”, „moje zadania są zbyt powtarzalne”, „postanowiłem przeprowadzić się do większego miasta”.
Dlaczego tego typu odpowiedzi są złe?
- Bo nie pokazują jaką masz motywację do pracy w tej firmie (tylko dlaczego nie znosisz poprzedniej),
- Bo w żaden sposób nie wyróżniają firmy do której aplikujesz – osoba rekrutująca odnosi wrażenie, że jest ci wszystko jedno gdzie będziesz pracować – byle odejść ze starej firmy,
- Bo w zasadzie nie odpowiadają na pytanie „dlaczego chcesz U NAS pracować” – są odpowiedzią na pytanie „dlaczego chcesz odejść ze STAREJ pracy”.
Na czym się zatem skupiać?
- Na tym, co takiego w firmie lub zadaniach na nowych stanowisku pracy jest dla Ciebie interesujące,
- Na tym, dlaczego spośród wielu innych firm wybrałeś/łaś właśnie tę,
- Na tym, jakie plusy nowej firmy dostrzegasz i dlaczego są dla ciebie plusami,
- Na tym jakie możliwości widzisz w nowej firmie (ale zaczynaj tu od tego, co oferuje firma, a nie tego, na czym zależy tobie – czyli „Są Państwo dużą firmą, która inwestuje w pracowników, dlatego mam poczucie, że będę się mógł tu rozwinąć.” zamiast „Chcę się rozwinąć, a w obecnej firmie nie mogę. Mam poczucie, że u Państwa będzie to możliwe.”