Czy wiesz jak mówisz?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak brzmi Twój głos? Większość z nas słyszała swój głos na nagraniu. I większość zareagowała podobnie „ale mam nieładny głos, ale śmiesznie brzmię” – to prawda, nieszczególnie lubimy brzmienie własnego głosu, ale czy wiesz, że odpowiednimi technikami można to w jaki sposób mówisz poprawić? Mało tego, to w jaki sposób mówisz również wpływa na to, jak cię widza inni – na przykład na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z reguły wydaje się nam, że mówimy dobrze – nasi bliscy nas rozumieją, dogadujemy się z ludźmi w sklepie, więc chyba nie ma problemu, prawda? A  spróbujcie zmarnować kilka chwil na którykolwiek z programów telewizyjnych w których biorą udział nieprofesjonalni aktorzy (np. seriale pseudo-dokumentalne typu „Trudne sprawy”) – osoby te, nie nauczone prawidłowej emisji głosu, mówią nieco inaczej niż profesjonalni aktorzy. Nie otwierają szeroko ust, mówią niewyraźnie, a kobiety często wchodzą na denerwując ucho, wysokie tony. Słucha się ich trudniej niż aktorów, prawda?  Z przykrością zaś przyjdzie stwierdzić, że większość z nas mówi właśnie tak – albo jeszcze gorzej.

Kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej mówimy za cicho, niewyraźnie, prawie nie otwierając ust, to sprawiamy wrażenie osób mało komunikatywnych, nieśmiałych, zamkniętych w sobie. Nasz sposób mówienia może nawet stać się irytujący, jeśli osoba rekrutująca stale musi prosić nas o powtórzenie tego, co mówimy. A najczęściej wystarczyłoby po prostu mówić z nieco szerzej otwartymi ustami i a głos uzyskiwać z przepony i zwracać uwagę na dykcję.

Chcecie wiedzieć więcej na temat tego jak poprawić emisję głosu i sposób artykulacji? Poza warsztatami (najczęściej odpłatnymi), wiele wskazówek znajdziecie w Internecie oraz na Youtube.com.

źródło fot.:bdopudja / sxc.hu