Czy warto aplikować na ofertę, kiedy nie spełniamy oczekiwań pracodawcy w 100%?

Przypomnij sobie sytuację, kiedy wpada Ci w oko kusząca oferta pracy np. na portalu infopraca.pl . Jednak nie jesteś idealnym pracownikiem na to stanowisko. Brakuje Ci kilku lat doświadczenia, nie wszystkie dotychczas wykonywane przez Ciebie obowiązki pokrywają się jeden do jednego z nowymi, lub nie masz wszystkich wymaganych kursów. Co wtedy? Aplikować, czy nie aplikować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna: to zależy.  Jednak w większości przypadków warto spróbować. 


Większość rekruterów jest świadoma, że zadanie, aby znaleźć kandydata w 100% dopasowanego do stanowiska, nie jest proste, a wręcz nierealne. Dlatego pracodawcy otwierają się na elastyczne podejście w selekcji kandydatów i  “przymykają oko” na niektóre braki.  Pracodawca jest w stanie zejść z niektórych oczekiwań np. staż pracy, czy niewielkie luki w doświadczeniu.

Z lektury tego artykułu dowiesz się o kilku metodach, które zwiększą szansę, pozytywnej odpowiedzi na Twoją aplikację. Jeśli ciekawi Cię ten temat i chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek, zachęcamy Cię do obejrzenia wywiadu z ekspertem HR (Marcinem Pawelcem z Manowar Group), który zdradza jak się wyróżnić podczas rekrutacji.

Wywiad live, dostępny jest tutaj, obejrzyj  video.


 

Wymienione porady możesz zastosować na poziomie swojego CV, listu motywacyjnego, a nawet w mailu do pracodawcy, więcej na ten temat w  artykule 

 

  1. Dokładnie przeczytaj ofertę pracy i znajdź słowa kluczowe

Rekruterzy mają zaledwie kilkanaście sekund (ok 15 s.) na zapoznanie się z napływającymi CV pod dane stanowisko. Redagując ogłoszenie o pracę, zamieszczają w nim słowa klucze, które ułatwiają im szybkie skanowanie CV pod tym kątem. Są to najistotniejsze wymagania i cechy kandydata, jakich oczekuje pracodawca.

Jak zastosować tę wiedzę w praktyce?

 

2. Uszereguj informacje w swoim CV we właściwej kolejności

To, co jest usytuowane najwyżej w Twoim CV, jest brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Przyjęło się stosowanie takiej hierarchii, że najważniejsze doświadczenie i osiągnięcia wypisujemy u góry.

Jak zastosować tę wiedzę w praktyce?

Np. umiejętność prezentacji, znajomość języka obcego

3. Uwypuklij te informacje z Twojego doświadczenia, które pasują do profilu kandydata z ogłoszenia.

Np. wypisz organizacje czy kluby, w których się udzielasz (byłeś gdzieś skarbnikiem w kole sportowym, napisz, że nauczyłeś się podstaw rozliczeń i gospodarowania budżetem)

W ten sposób zwrócisz uwagę na swoje kwalifikacje i zyskasz dodatkowe punkty.

Np. wypisz organizacje czy kluby, w których się udzielasz (byłeś gdzieś skarbnikiem w kole sportowym, napisz, że nauczyłeś się podstaw rozliczeń i gospodarowania budżetem)

 

4. Uwzględnij  właściwe “kompetencje miękkie” i języki obce

Możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów, wykazując konkretne tzw. “umiejętności miękkie” , czyli nie związane z wyuczonym zawodem, czy doświadczeniem z swojej branży. Są to umiejętności, a raczej predyspozycje związane z Twoją osobowością lub wiedza dotycząca strategii zachowania w różnych sytuacjach.

Najbardziej pożądane kompetencje miękkie, w wśród pracodawców to: 
– samodzielność w rozwiązywaniu problemów i wykonywaniu zadań
– odporość na stres
– elastyczność i gotowość na zmianę
– dobra organizacja pracy i zarządzanie sobą w czasie 
– komunikatywność i umiejętności społeczne, takie jak nawiązywanie relacji,
słuchanie i reakcja na krytykę

W dzisiejszych czasach, też bardzo liczy się gotowość do pracy zdalnej oraz szybkie oswajanie się z nowinkami technicznymi, w tym biegłe poruszanie się po internecie (wyszukiwanie informacji, media społecznościowe, obsługa maila itp).

Kolejnym bardzo ważnym atutem są języki obce. Wypunktuj je wyraźnie w swoim CV, nawet jeśli są to języki niestandardowe lub znasz je tylko w stopniu podstawowym, ale komunikatywnym. 

Pracodawcy bardzo cenią sobie znajomość:

Często zdarzają się oferty pracy na stanowiska takie jak: “Księgowy ze znajomością języka francuskiego”, czy “ Specjalista ds. obsługi klienta z czeskim”. Co ciekawe i ważne, tutaj dla pracodawcy ważniejszy jest język, niż doświadczenie z danego zakresu obowiązków, zwłaszcza jeśli mówimy o stanowisku młodszego specjalisty, czy specjalisty.

Zdarza się, że firmy są gotowe przyuczyć nowo zatrudnioną osobę podstawowych umiejętności, czy zainwestować w jej doszkalanie pod warunkiem, że ma ona biegłą znajomość potrzebnego języka.

Powodem jest to, że często firma ma siedzibę w danym kraju lub ma wielu klientów mówiących w tym, konkretnym, obcym języku.

 

5. Zmień swoje słabe strony w mocne, np. zmiana pracy, czy luka w CV

Wiele wątpliwości pojawia się wtedy, gdy nasza kariera nie przebiegała płynnie. Mieliśmy sporą przerwę lub urlop macierzyński albo nasza droga była związana z częstą zmianą pracy. Co wówczas?

Podsumowując, kiedy znajdziesz ogłoszenie, które bardzo Ci się podoba, wiesz, że wpasowujesz się mniej więcej w profil kandydata, ale nie spełniasz 100% oczekiwań, mimo wszystko spróbuj swoich sił!

Bardzo często jest tak, że dane ogłoszenie jest napisane nieco “na wyrost”, a pracodawca zdaje sobie sprawę, że nie ma idealnego kandydata. Ponadto, warto zmienić myślenie na swój temat, docenić siebie i swoje możliwości. Co więcej, nawet jeśli na dane ogłoszenie, nie dostaniemy pozytywnej odpowiedzi, to rekruter dostrzeże w nas potencjał i zaproponuje Ci inną pozycję i formę współpracy z firmą.

 

 

Autor: Patrycja Kuba
Przy współpracy: Marcin Pawelec Manpower Group