Zawody przyszłości – w jakiej branży będzie praca za 10 lat?

W najbliższym czasie na rynku zatrudnienia najbardziej poszukiwani będą pracownicy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. A czy jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie to wyglądało za 10 lat? Przyglądamy się bliżej najbardziej przyszłościowym zawodom.

 

Rynek pracy za 10 lat…

Niektórzy specjaliści przewidują, że do 2030 roku może zniknąć nawet 50% spośród istniejących obecnie zawodów! W miejsce starych stanowisk pojawią się nowe. Postępująca robotyzacja będzie najbardziej odczuwalna w branżach związanych z produkcją, logistyką, transportem, sprzedażą i finansami.

Już teraz możemy prognozować, że po 2030 roku popularne zawody będą związane z rynkiem energii odnawialnych, medycyną, rozwojem technologii i kompetencji cyfrowych. Poniżej zamieściliśmy listę profesji, które za kilka lat z pewnością będą cieszyły się dużym wzięciem na rynku pracy!

 

Specjalista z branży IT

Obecnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest bardzo duże i można się spodziewać, że ten trend będzie się utrzymywał. Postęp technologii sprawia, że w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy, a umiejętności cyfrowe zdecydowanie zyskają na znaczeniu.

 

Lekarz / Pracownik usług medycznych

Nasze społeczeństwo się starzeje. W związku z tym stale będzie rosła liczba osób wymagających opieki medycznej. W przyszłości z pewnością nie zabraknie pracy dla lekarzy, pielęgniarek oraz opiekunów medycznych.

 

Trener / Dietetyk

Trwa moda na zdrowy styl życia. Coraz więcej osób uprawia sport, inwestuje w zdrową dietę i odpowiednią suplementację. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju trenerów, dietetyków oraz doradców personalnych. 

 

Inżynierzy i technicy odnawialnych źródeł energii 

Świat mierzy się z kryzysem klimatycznym, a globalne ocieplenie zmienia naszą codzienność. W przyszłości będziemy musieli położyć nacisk na inwestycje w odnawialne źródła energii. Specjaliści z tej branży będą coraz bardziej poszukiwani.

 

A jak według Ciebie będą wyglądały zawody przyszłości? Jacy pracownicy będą najbardziej poszukiwani za 10 lat?