Czy umiesz pracować samodzielnie?
Jednym z pytań, które często pada na rozmowach kwalifikacyjnych jest kwestia preferencji typu pracy u kandydata. Mówiąc inaczej – manager lub rekruter chcą sprawdzić, czy osoba lepiej pracuje w zespole, indywidualnie czy może radzi sobie z oboma typami pracy. Nie ma tutaj takiej zasady, która wskazywałaby jednoznacznie na to, co pracodawca woli – zależy to od firmy, specyfiki stanowiska oraz tego, jakie oczekiwania względem pracownika ma przełożony. Jak na rozmowie kwalifikacyjnej poradzić sobie z takim pytaniem?
Kandydatom do pracy często wydaje się, że najlepiej będzie jeśli odpowiedzą na tego typu pytanie wymijająco. „Tak, lubię pracę samodzielną, ale lubię też pracować w zespole i nie mam tu preferencji.” Bzdura! Każdy z nas jest bardziej nastawiony na jeden bądź drugi typ pracy i choć sporo osób jest w stanie pracować zarówno samodzielnie jak i w zespole, to ich preferencje rzutują na to, w jaki sposób ta praca jest wykonywana. Zanim zaczniesz zatem zastanawiać się jak odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się jaką formę pracy preferujesz:
- Czy jesteś w stanie sam zmotywować się do pracy i narzucić sobie styl działania i terminy ?
- Czy lepiej czujesz się w sytuacjach w których sam planujesz swoje kroki?
- Najchętniej pracowałbyś tak, by nikt się do ciebie nie wtrącał
- Nie lubisz dzielić się splendorem z sukcesu z innymi – wolałbyś, by cała chwała spłynęła na ciebie
- Masz poczucie, że często jeśli sam robisz zadanie, doprowadzasz sprawy do finału szybciej i efektywniej – bez zbędnych zebrań i omówieni.
Jeśli odnajdujesz w tym siebie, to praca samodzielna jest ci bliska. Z drugiej strony:
- Czy zdarza ci się omawiać z druga osobą poszczególne etapy zadania lub projektu? (czujesz potrzebę weryfikacji wykonanego zadania, chcesz o nim z kimś porozmawiać)
- Czy masz poczucie, że w grupie pomysły przychodzą ci łatwiej i zwykle szybciej wypracowujesz rozwiązanie jeśli z kimś porozmawiasz niż kiedy sam się nad nim głowisz
- Nie miewasz konfliktów ze współpracownikami w trakcie wspólnej pracy – bez problemu dzielicie się zadaniami
- Pracując w grupie zawsze wiesz co do ciebie należ i jakie są oczekiwania zespołu i zadania wobec ciebie
Takie zachowania wskazują na dobre odnajdywanie się w pracy zespołowej.
Jeśli nadal nie do końca masz jasność jakie masz preferencje, zastanów się, nad jakimi rodzajami zadań lepiej pracuje ci się samemu a nad jakimi w zespole. Przykładowo, można woleć prowadzić samochód samodzielnie i lubić długą i samotną jazdę a można też nie lubić spędzania samotnie kilku godzin w podróży. Można efektywniej pracować samodzielnie nad zadaniem logicznym, ale już zadanie kreatywne lepiej rozwiązywać w grupie.
Jak zatem odpowiedzieć na pytanie o to, czy umiesz pracować samodzielnie?
- Wskazać na różne typy zadań, w trakcie których preferujesz pracę samodzielną lub zespołową
- Dopytać o to, jakie zadania na stanowisku o jakie się starasz są stricte samodzielne a jakie się wykonuje zespołowo i odnieść się do otrzymanych informacji.
- Przygotować sobie te obszary pracy samodzielnej, które cenisz sobie najbardziej (np. możliwość pełnego skupienia na zadaniu, ustalanie samodzielnie sposobu wykonania zadania, pełna odpowiedzialność za zadanie) i opisz te elementy pracy samodzielnej które są ci najbliższe (tips – branie odpowiedzialności za wykonane zadanie jest zawsze dobrą odpowiedzią gdyż jest to cecha poszukiwana na każdym stanowisku).