Co trzecia para w Polce kłóci się o kasę!
Niewystarczające zarobki wpływają na problem z dystrybucją pieniędzy w domowym budżecie. Na co je wydać? Czy buty kupić w tym czy w kolejnym miesiącu? Ile możemy wydać na jedzenie i czy stać nas na wakacje? Te rozważania dotyczą większości Polaków, a aż co trzecia para, w związku z wydatkami, kłóci się o stan domowego budżetu.
Z badania przeprowadzonego przez Profi Credit na ponad 4000 respondentów z kilku krajów wynika, że co trzecia para w Polsce ma problemy i kłoci się w związku z domowym budżetem. Podobnie jest u naszych południowych sąsiadów a w Bułgarii (kraju o najniższych w Europie dochodach) problemy finansowe są druga najczęstsza przyczyną rozwodów.
A co najbardziej się kłócimy? Większość sprzeczek dotyczy wydatków na obuwie i odzież (27%), kosztów utrzymania domu (23%) i hobby (20%). W przypadku Czechów, częstsze kłótnie dotyczą wydatków na jedzenie.
Mimo iż z badań Profi Credit wynika, że Polacy są narodem, który miewa problemy z pieniędzmi i często się o nie sprzecza, to warto się pocieszyć tym, że w bardziej zamożnych krajach, sprzeczki o pieniądze to również najczęstsze przyczyny rodzinnych kłótni. Przykładowo w Australii są jednym z trzech najczęstszych powodów (obok kłótni o niezrozumienie się nawzajem oraz braku cierpliwości) powodów do sprzeczek.
Dlaczego kłócimy się o pieniądze? Oczywiście dlatego, że mamy ich za mało! Natomiast do najczęstszych powodów kłótni o pieniądze należą:
Inne przyzwyczajenia związane z ich wydawaniem,
Inna interpretacja „okazji finansowych”
Brak kontroli wydatków i jednego z partnerów
Brak pracy jednego z partnerów
Inne postrzeganie wydatków na dzieci
Różnice w dochodach partnerów
Inne stosunek do pożyczek i kredytów