Praca w rodzinnym biznesie w CV
Pracowałeś przez wakacje u wujka na magazynie? A może przez kilka lat byłeś specjalistą ds. marketingu w firmie należącej do Twojego ojca? Kiedy wpisywać doświadczenie pracy w rodzinnej firmie do CV i jak to zrobić?
Praca w firmie prowadzonej przez członka rodziny może wyglądać w dwojaki sposób:
- albo nie była to tak naprawdę praca, a jedynie pomoc rodzicom czy wujostwu w wykonywaniu pewnych prac (bądź nawet żadnych zadań tak naprawdę nie było, a kandydat jedynie wpisuje sobie firmę ojca do CV)
- albo była to normalna, regularna praca na podobnych bądź takich samych warunkach, jak praca pozostałych, nie związanych rodzinnie z firmą, pracowników.
W przypadku, kiedy tak naprawdę nie pracowaliśmy – nie mieliśmy jasno wytyczonych zadań, nie musieliśmy się z nich rozliczać, nie ciążyła na nas żadna odpowiedzialność – lepiej do CV takiej pracy nie wpisywać. Osoba prowadząca rekrutację, po odkryciu takiej „ściemy” będzie ufać nam mniej niż gdybyśmy byli kandydatem bez takiego doświadczenia.
Jeśli jednak była to regularna praca, skupmy się w CV na następujących obszarach:
- adekwatna nazwa stanowiska – czyli obejmująca to, co rzeczywiście robiliśmy oraz pasująca do naszego stażu pracy i doświadczenia (kierownik marketingu u 21 latka, dla którego jest to pierwsza praca, brzmi śmiesznie).
- opis zadań wykonywanych na danym stanowisku – konkretne rzeczy, za które byliśmy odpowiedzialni
Przygotować musimy się zaś na pytania o:
- formę umowy
- regularność pracy (stały, pełny etat, praca dorywcza)
- sposób raportowania naszych zadań
- zakres odpowiedzialności
Jeśli nie potrafimy odpowiedzieć na któreś z tych pytań, warto rozważyć opcję włączania takiego doświadczenia do własnego Curriculum.