Jak nie formułować celu zawodowego w CV
Pisałam już o tym jak prawidłowo formułować cel zawodowy w CV oraz dlaczego warto to robić. Mimo tego, że część kandydatów umieszcza w CV cel zawodowy, często jest on błędnie sformułowany i nie spełnia swoich funkcji (zainteresowania kandydatem osoby czytającej CV oraz zachęcania do dokładniejszego przeczytania całości CV). Jakich błędów przy formułowaniu celu zawodowego unikać?
Cel zbyt ogólny
Brak konkretów i ogólne sformułowania nie przekonują do tego, że cel jest sprecyzowany – raczej pokazują, że kandydat nie wie czego chce. Nie używamy zatem opisu typu „oczekuję satysfakcjonującej pracy” – w celu masz opisać to jaka praca cię będzie satysfakcjonować a nie pisać o tym, że tego oczekujesz. Rekruter nie jest profetą i bez konkretów nie wie jaka praca będzie dla ciebie satysfakcjonująca. Poza tym każdy tego oczekuje – czy znasz kogoś kto szuka pracy, która nie da mu żadnej satysfakcji?
Słowa wydmuszki
Nie używamy w celu zawodowym słów, które nie niosą ze sobą żadnego znaczenia (i są jedynie ozdobnikami). Cel musi być krótki i zwięzły – zatem nie wolno marnować miejsca na stwierdzenia typu „praca w dynamicznej firmie” (każda firma uważa się za dynamiczną) czy „u lidera na rynku” (podobnież).
Brak informacji o kandydacie
Cel zawodowy to miejsce na szybkie podkreślenie naszych mocnych cech w oparciu o to czego oczekujemy. Nie piszemy więc wyłącznie o swoich oczekiwaniach, ale również o tym co jest ich podstawą. Przykładowo, jeśli Twoim celem jest zdobycie pozycji managera sprzedaży, to podkreśl to, że doświadczenie w handlu już masz.