Dlaczego warto słuchać rad odnośnie rozmów kwalifikacyjnych
13 marca, 2009
W każdym serwisie poświęconym szukaniu pracy znaleźć można wiele porad na temat tego jak pisać CV, jak właściwie stworzyć list motywacyjny, czy w końcu jak odpowiednio zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Część kandydatów do pracy korzysta z tych porad, ale też spora część osób, czyta je i z założenia neguje zawarte w nich wskazówki. Czy warto czytać porady odnośnie rekrutacji?
Zdecydowanie tak!
Oto kilka powodów:
- piszą je osoby zawodowo zajmujące się rekrutacją, niezależnie więc od tego jak banalne czy też dziwne wydają się nam czytane wskazówki, są one pisane przez osoby, które według takiego właśnie schematu prowadzą spotkania rekrutacyjne
- rozmowa kwalifikacyjna trwa z reguły od 45 minut do godziny – to zdecydowanie zbyt mało czasu, nawet jeśli spotykamy się kilka razy, aby dobrze poznać osobę którą chce się przyjąć do pracy. Rekruter, bądź szef opierać musi się więc na pewnych standardach, które mówią że statystycznie, jeśli osoba zachowuje się tak i tak, to w pracy jest taka i taka. Oczywiście, nie zawsze jest to prawda – zwłaszcza że w toku swojego życia człowiek się rozwija i uczy. Niemniej jednak, jeśli rekruterzy pokazują kandydatom co DLA NICH oznacza takie a nie inne zachowanie, warto to wziąć pod uwagę.
- w chwilach zdenerwowania i stresu (a każda rozmowa kwalifikacyjna jest przynajmniej odrobinę stresująca) trudniej jest nam kontrolować swoje zachowanie. Może być więc tak, że podczas rozmowy zachowujemy się nieco odmiennie od tego jak zwykliśmy się zachowywać w naturalnym środowisku. Wiedza na temat tego, jak interpretowane jest nasze zachowanie pomaga kontrolować te zachowania, które mogą utrudnić nam zdobycie pracy.