Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób poniżej ich kwalifikacji?
„Po co mi był ten magister – teraz nawet na kasie mnie nie chcą” – takie głosy słychać coraz częściej, bowiem coraz więcej osób z wyższym wykształceniem jest bez pracy. Z podobnym problemem borykają się osoby, które straciły pracę a stanowisk na miarę ich kwalifikacji jest jak na lekarstwo. Dlaczego pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby na stanowiska poniżej ich kalifikacji? Przecież z punktu widzenia pracownika nic nie tracą – zamiast osoby mniej wykształconej i doświadczonej, dostają „lepszy model” – to co im nie pasuje?
Otóż z punktu widzenia pracodawcy sytuacja wcale nie jest taka prosta. Zatrudnienie osoby z dużym doświadczeniem na stanowisko poniżej jej kwalifikacji może być – i najczęściej jest – kłopotliwe. Oto dlaczego:
- osoby z większym doświadczeniem lub wiedzą mają wyższe oczekiwania finansowe. Nawet jeśli zgodzą się na proponowane warunki pracy, to z reguły są z nich niezadowolone, bądź szybko zaczynają być sfrustrowane niższymi niż oczekują – zarobkami.
- osoby te nawet jeśli podejmą pracę na stanowisku poniżej ich kwalifikacji, nie są lojalnym pracownikiem. Nie ustają w poszukiwaniach zatrudnienia, które będzie odpowiadać ich wiedzy bądź doświadczeniu. Dlatego też pracodawcy wolą zatrudnić osobę słabszą, ale bardziej lojalną – w szerszej perspektywie czasowej jest to bardziej opłacalne, bowiem nie generuje dodatkowych kosztów rekrutacji ani szkoleń.
- pracownik na stanowisku poniżej swoich kwalifikacji szybciej się wypala. Praca go nuży, brak wyzwań męczy. W efekcie pracownik taki staje się mniej produktywny niż byłby pracownik o niższych, ale wystarczających kwalifikacjach.
- frustracja związana z pracą poniżej swoich możliwości przekłada się na większe narzekanie, problemy zdrowotne bądź stany depresyjne – każda z tych opcji jest z punktu widzenia pracodawcy niekorzystna.
- pracownicy o wyższych niż wymagania stanowiska kwalifikacjach mają tendencję do mniejszego angażowania się w pracę. W końcu liczą na to, że uda się im szybko znaleźć coś bardziej odpowiedniego.
Te wszystkie powody owocują tym, że absolwent trzech kierunków nie może znaleźć pracy nawet w charakterze sprzedawcy, a były pracownik ze szczebla managerskiego ma niskie szanse na to, by znaleźć pracę jako asystent czy młodszy specjalista.