Czasem trzeba się zdystansować od pracy
Znajdź pracę marzeń, bądź dumny z zajęcia, jakie wykonujesz, miej pasję do pracy – takie porady serwują nam serwisy poradnikowe dotyczące pracy i rozwoju zawodowego. I jest w tym prawda, ale są też i takie zawody, w których znacznie efektywniej jest się zdystansować od tego, co się robi.
Każda praca jest ważna, bo każda jest potrzebna dla funkcjonowania społeczeństwa. Gdyby jakiś zawód czy wykonywane w ramach pracy czynności nie były potrzebne, to przestałaby istnieć potrzeba ich wykonywania. Nie znaczy to jednak, że każdy zawód czy rodzaj zadań niesie ze sobą przestrzeń do tego, by się nimi cieszyć, chwalić czy o nich rozmyślać. Kiedy:
- wykonujemy pracę znacznie poniżej naszych kompetencji i nie ma w danej chwili możliwości zmiany,
- wykonujemy zadania, które nie cieszą się społeczną aprobatą,
- pracujemy w zawodzie mocno obciążającym psychicznie,
bardziej efektywną strategią radzenia sobie będzie dystansowanie się od pracy i wraz z wyjściem z miejsca pracy zamykanie drzwi do biura również mentalnie.
Jak się dystansować?
- znajdź hobby, które będziesz mógł realizować po pracy i z którego będziesz dumny,
- nie zabieraj pracy do domu i na weekendy,
- zobacz co się uspokaja (np. bieganie) i staraj się czynność tą wykonywać przynajmniej raz dziennie,
- nie bierz pracy personalnie – czyli staraj się nie odnosić do siebie czynności, które wykonujesz (np. myśl o pracy w trzeciej a nie pierwszej osobie – „wykonuję pracę rzeźnika” zamiast „jestem rzeźnikiem”).