7 zasad kontaktu z rekruterem
Odpowiadasz na dziesiątki ofert, masz wymagane kompetencje, a mimo to zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną brak?
Ważne jest, aby pamiętać, że na zdobycie pracy ma wpływ wiele elementów – doświadczenie zawodowe, umiejętności, a także profesjonalizm. A nim powinniśmy wykazywać się w każdym momencie.
Wysyłając swoją aplikację musisz pamiętać, że osoba, z którą się kontaktujesz, prowadzi jednocześnie kilka procesów rekrutacyjnych. Nieprofesjonalne zachowania mogą zaprzepaścić szansę na zdobycie pracy nawet przy CV spełniającym wszystkie warunki. Etap pierwszego kontaktu z rekruterem wiele mówi o podejściu do pracy: zachowaniu względem przyszłych współpracowników i klientów, szacunku dla czasu drugiej strony oraz sumienności i obowiązkowości. Na co zatem zwracać uwagę?
- Załącz wszystkie dokumenty
Dokładnie przeczytaj ogłoszenie. Dowiesz się, co powinna zawierać aplikacja. Wysłanie CV z klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych jest koniecznością. Niemniej jednak równie ważne może być dołączenie portfolio lub zadania rekrutacyjnego. Często też zawarta jest informacja o tytule wiadomości – pozwala to rekruterowi organizować pracę i wyszukać nasze zgłoszenie.
- Ułatw kontakt
Przesyłając wiadomość zadbaj o aktualne dane kontaktowe – również numer telefonu. Licz się z faktem, że kontakt ze strony rekrutera może Cię zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Nie upoważnia to jednak do nieprofesjonalnej rozmowy. Poinformuj, kiedy rozmowa będzie możliwa, umawiając się na konkretną godzinę. Wybieraj ustronne miejsce, które pozwoli na ustalenie szczegółów.
- Kontakty biznesowe
Obecnie rekruterzy kontaktują się także przez media społecznościowe. Nie zwalnia to od biznesowego podejścia – pamiętaj o zachowaniu oficjalnej formy wypowiedzi, bez błędów ortograficznych i gramatycznych oraz z wykorzystaniem polskich znaków.
- Przygotuj kalendarz
Wysyłając swoje zgłoszenia musisz liczyć się z koniecznością umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zawsze możliwe jest, aby spotkanie odbyło się poza godzinami obecnej pracy, więc dobrze zorientować się, czy w najbliższych dniach masz możliwość zaplanowania dnia wolnego. Nie rezygnuj z odebrania telefonu od rekrutera w czasie urlopu – poinformuj go, do kiedy jesteś nieobecny. Jasne postawienie sytuacji świadczy o rzetelnym podejściu do zobowiązań.
- Potwierdź spotkanie
Rekruter w trakcie rozmowy telefonicznej proponuje zazwyczaj wysłanie informacji mailowej ze szczegółami rozmowy. Jeśli tego nie zrobi, możesz o to poprosić. Nie zapomnij jednak odpisać, potwierdzając obecność na spotkaniu.
- Informuj o rezygnacji
Może się zdarzyć, że w czasie od ustalenia spotkania do zaplanowanej rozmowy kwalifikacyjnej dostaniesz potwierdzenie zdobycia innego stanowiska. W takim przypadku niezwłocznie podziękuj rekruterowi za dotychczasowy kontakt i poinformuj go o przyjęciu innej posady. Pamiętaj, że takie osoby umawiają spotkanie za spotkaniem – nie ma nic gorszego niż kandydat, który nie stawia się na spotkanie, wcześniej o tym nie informując.
- Przygotuj się do rozmowy
Kiedy już ustalisz czas spotkania, wyszukaj ogłoszenie, na które odpowiadałeś. Zapoznaj się jeszcze raz z wymaganiami i wyszukaj szczegóły działalności potencjalnego pracodawcy. Teraz wszystko zależy od Ciebie
—