10 słów z CV które musisz zmienić na inne

Jakie słowa najczęściej spotkamy w CV? Kreatywność, odpowiedzialność, punktualność , efektywność – te słowa zawiera prawie każde CV. W rezultacie nie robią one na osobach zajmujących się rekrutacją żadnego wrażenia. W końcu zdrowy rozsądek podpowiada nam, że nie wszyscy są odpowiedzialni i kreatywni prawda? Zatem ktoś przesadza, a kto – to po samym CV trudno powiedzieć. Skoro te słowa nie robią wrażenia na rekruterach, to jak je w CV zastąpić i czym?
Z badań przeprowadzonych przez LinkedIn, w 2013 roku najbardziej nadużywanymi słowami w CV były:

  1. Odpowiedzialny
  2. Umiejący myśleć strategicznie
  3. Kreatywny
  4. Efektywny
  5. Cierpliwy
  6. Ekspert
  7. Posiadający umiejętności organizacyjne
  8. Zmotywowany
  9. Innowacyjny
  10. Analityczny

Jak zastąpić te słowa w CV i jak pokazać te cechy bez szafowania nazwą, której używają wszyscy?

1.Odpowiedzialność

Zamiast pisać o tym, że jesteś odpowiedzialnym pracownikiem, napisz wprost, za co odpowiadasz w swojej pracy. Jeśli obowiązków jest sporo i widać, że trudno je godzić, to od razu widać, że jesteś odpowiedzialny.

2.Umiejący myśleć strategicznie

Czym jest myślenie strategiczne? To umiejętność patrzenia w szerszej perspektywie i planowania. Takie kompetencje możesz pokazać przez list motywacyjny pokazując, jaki proces przeszedłeś by dojść na aktualne miejsce kariery. Zamiast umiejętności myślenia strategicznego, możesz również napisać o umiejętności planowania (podając przykład tego, co planujesz w pracy a nawet podając w CV narzędzia, z których korzystasz do tego, by tworzyć listy własnych zadań).

3.Kreatywny

Każdy jest kreatywny prawda? Innym słowem, które może tu pomóc jest np. pomysłowy. Możesz również opisać rzeczy, które udało ci się w pracy wdrożyć lub wymyślić. Nie używaj tego słowa, jeśli nie potrafisz podać przykładu kreatywnego zachowania lub działania z ostatniego miesiąca. W niektórych zawodach, kreatywność nie jest pożądana – bardziej liczy się dokładność i sumienność. Weź to pod uwagę pisząc CV.

4.Efektywny

Każdy pracodawca chce, by jego pracownik był efektywny. Czy jednak sami siebie jesteśmy w stanie w tych kategoriach ocenić? Bycie efektywnym oznacza doprowadzanie spraw do końca, umiejętność kończenia zadań w wyznaczonym terminie, radzenie sobie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach.

5.Cierpliwy

Słowo najpopularniejsze w USA, ale często stosowane również w Polsce. Cierpliwość jest chętnie wykorzystywana jako słowo klucz przez osoby, które starają się o pracę w obsłudze klienta czy sprzedaży – wiadomo, że tam ,ta cecha się mocno liczy. Zamiast pisać o cierpliwości, lepiej w CV podać wyniki sprzedażowe lub umieścić informacje o doświadczeniu w obsłudze klienta.

6.Ekspert

Aby być ekspertem trzeba w danym obszarze przepracować niemało (jedna z teorii mówi , że około 10.000 godzin); Do nazywania siebie ekspertem uprawnione są osoby o naprawdę sporym bagażu doświadczeń. Jeśli go nie masz, to taka informacja może zabrzmieć śmiesznie. Efektywniej tez napisać konkretnie jak duże i długie masz doświadczenie w określonych, interesujących pracodawcę obszarach (np. zamiast „ekspert w dziedzinie negocjacji” lepiej napisać „kilkuletnie doświadczenie w negocjowaniu kontraktów o wartości do miliona zł. Zaoszczędzone wydatki dla firmy na poziomie 7% w skali roku”).

7.Posiadający umiejętności organizacyjne

Dobra organizacja pracy w praktyce oznacza godzenie kilku zadań jednocześnie, nie przekraczanie terminów, zdolność panowania nad działaniami całej grupy, priorytyzację zadań. Zamiast pisać o tym, jakim jesteś świetnym organizatorem napisz np. z jakiej metody zarzadzania zadaniami lub czasem korzystasz, co udało ci się zrobić, co wymagało łączenia kilku aspektów pracy i życia na raz (np. pracując na etacie jednocześnie 3 razy w tygodniu działam w wolontariacie. Obecnie wykonuję pracę wynikającą z połączenia dwóch stanowisk, muszę zatem elastycznie dopasowywać zadania do sytuacji. Pomaga mi w tym metoda kanban, której jestem zwolennikiem.”

8.Zmotywowany

Zmotywowany pracownik to taki skarb, który trzeba czym prędzej zakopać. Motywacja do pracy, której się jeszcze nie rozpoczęło przypomina Yeti – wszyscy twierdza, że ją mają, ale trudno ją zobaczyć. O motywację w CV najlepiej nie pisać wcale. Jeśli koniecznie chcesz, wybierz słowo „zaangażowany”, a najlepiej pokaż na przykładzie, jak twoje zaangażowanie w firmę się może wyrażać. Może np. działałeś w wolontariacie pracowniczym lub w jakiś inny sposób życie firmy było ci bliski? Motywację najlepiej pokazać – np. tym, że świetnie przygotujesz się do rozmowy lub napiszesz CV dedykowane pod ofertę pracy, o którą się starasz.

9.Innowacyjny

Podobnie jak „kreatywny” nadużywane i nierozumiane słowo. Zamiast pisać, że jesteś innowacyjny, napisz o tym, co innowacyjnego zrobiłeś. Jakie rozwiązanie udało ci się wdrożyć, którego nie było w firmie, w jaki sposób w trudnej sytuacji w firmie, zamieniasz się w MacGyvera.

10. Analityczny

Ścisły umysł i szybkie myślenie, to cenione przez pracodawców cechy. Nie na każdym stanowisku jednak konieczne. Zamiast pisać o analitycznym umyśle, napisz o przykładaniu wagi do szczegółów, poziomie obsługi programów typu excel oraz konkretnych analitycznych zadaniach, jakie wykonujesz w pracy.

Tagi: