Chcesz mieć pewne zatrudnienie? Zostań programistą aplikacji mobilnych

O tym, że większość programistów nie musi się bać o pracę już pisaliśmy nie raz. Jak jednak sądzicie, jak będzie się rozwijać zapotrzebowanie na osoby zajmujące się programowaniem? Okazuje się, że ci, którzy zainwestują czas w naukę programowania aplikacji mobilnych na pewno na tym nie stracą – z badań Vision Mobile wynika, że do 2020 roku będzie ich potrzeba kilkadziesiąt razy tyle ile obecnie.

Z danych Vision Mobile obecnie na świecie pracuje około 300.000 programistów aplikacji mobilnych. Ze względu na rozwój sektora zwanego IoT (Internet of Things) – czyli tworzeniu urządzeń, które są w stanie za pomocą sieci komputerowej gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane ilość potrzebnych programistów będzie w najbliższych latach lawinowo rosła. Chodzi tu o to, że już teraz dysponujemy technologiami, które pozwalają nam umożliwić dostęp do internetu i wymianę danych w niemalże każdym urządzeniu. Przykładowo wyobraźcie sobie dom przyszłości, w którym rano sama parzy się kawa, lodówka zamawia przez internet brakujące towary prosto do domu, a wy wracając do domu samochodem, możecie z jego poziomu zaplanować napełnianie wanny wodą na kąpiel. W zasadzie każdy przedmiot, którego codziennie używamy można dostosować do tego, by działał za pośrednictwem sieci – tyle, że ktoś musi to wszystko zaprogramować tak, by działało.

Vision Mobile przewiduje zatem, że do końca 2015 roku, ilość potrzebnych programistów wzrośnie do 815.000, a do 2020roku będzie ich potrzeba aż 4,5 mln. Okazuje się zatem, że jest to prawdopodobnie najbardziej stabilny zawód na najbliższe kilka – kilkanaście lat.

Tagi: