5 pytań na koniec roku, które warto sobie zadać w kontekście swojej kariery
Koniec roku, to czas podsumowań. Analizujemy poprzedni rok i mamy nadzieję, że następny będzie nieco lepszy – również w kontekście naszej kariery. A może ten który mija był przełomowy? Zanim zaczniemy robić noworoczne podsumowania, warto zadać sobie kila pytań odnośnie tego, który dziś się zakończy, by upewnić się, czy zmierzamy w dobrym kierunku. Nad czym warto się zastanowić?
1.Czy lubię swoją pracę?
To najważniejsze pytanie, które powinniśmy sobie zadawać nie tylko na koniec roku, ale przynajmniej kilka razy w jego trakcie. Odpowiedź wcale nie jest prosta, bo można:
- lubić swoje obowiązki, ale nie lubić firmy, kolegów lub szefa
- lubić zespół i atmosferę ale nie cierpieć tego co się robi
- lubić i jedno i drugie, ale nie mieć satysfakcji finansowej
Zatem, kiedy nie będziesz w stanie bez zastanowienia odpowiedzieć na powyższe pytanie twierdząco, dobrze zastanowić się, co przeszkadza nam w lubieniu naszej pracy – czy jest to szef, zadania, koledzy z pracy, inne rzeczy (np. długi dojazd). To co nam przeszkadza warto wypisać lub przynajmniej zapamiętać i zastanowić się, czy jest to coś, co można zmienić. (jeśli np. przeszkadza nam za niskie wynagrodzenie, można spróbować pójść po podwyżkę).
Jeśli okaże się, że lubisz swoje obowiązki, ale nie lubisz swojego zespołu lub szefa, to może warto rozważyć przejście do konkurencji. Jeśli ku odmianie nie lubisz tego co robisz, to może warto próbować w 2012 roku się przebranżowić i zacząć karierę od nowa.
2.Co zrobiłem w zeszłym roku dla swojej kariery?
Czy w mijającym roku jesteś w stanie znaleźć coś, co uznasz za sukces, który pomoże w rozwoju twojej kariery? Zmieniłeś pracę na lepszą? Awansowałeś? Zdobyłeś nowe kwalifikacje? Jeśli nic takiego się nie wydarzyło i jesteś dokładnie w tym samym miejscu, w jakim byłeś pod koniec 2010 roku, to może warto zastanowić się, z czego to wynika. Czas ucieka, a ty – niezależnie od tego ile masz lat – nie robisz się coraz młodszy.
Jeśli masz na koncie sukcesy, to warto zastanowić się, jak zaprocentowały one w twojej pracy i twojej zawodowej pozycji i jakie kroki możesz podjąć, by nie spocząć na laurach.
3.Jaki był mój cel zawodowy?
Czy przez cały poprzedni rok, pracując dbałeś o to, by nie tracić z oczu swojego zawodowego celu, czy może jednak nieco odpuściłeś i wybrałeś stabilizację w mniej lubianej pracy niż niepewne jutro? A może mimo wielkich chęci na otwarcie własnego biznesu przez kolejny raz pracowałeś dla kogoś? Osoby bezrobotne powinny się zastanowić czy przez cały czas równie intensywnie szukały pracy i wykorzystywały wszystkie nadarzające się możliwości? Jeśli nie, to co można zmienić, by w kolejnym roku nie zmarnować szansy?
Jeśli uświadomisz sobie, że tak naprawdę, żadnego celu zawodowego nie miałeś i nie masz, to najwyższy czas podjąć noworoczne postanowienie, by dowiedzieć się w nadchodzącym roku, co chcesz w życiu robić i do czego dojść.
4.Co przeszkadzało mi rozwijać pełniej karierę?
Mimo szczerych chęci i planu, nie zawsze udaje się nam rozwijać karierę zgodnie z nim. Czy tak było w Twoim przypadku? Co stanęło ci na drodze? Czy były to przeszkody losowe, na które nie miałeś wpływu czy jednak przynajmniej część z nich zależała od ciebie? Czy są to rzeczy, które możesz w przyszłym roku zmienić, by Twoja kariera nabrała rozpędu?
5.Gdzie chcę być za rok?
Po zadaniu sobie tych 4 pytań warto zadać jeszcze jedno – o plany na kolejny czas. Jaki masz plan w zakresie swojej kariery, co chcesz docelowo robić i na jakim stanowisku pracować w przyszłości? Jak chciałbyś by wyglądało twoje przyszłoroczne podsumowanie i co możesz zrobić, by się spełniło. Takie pytania pozwalają przygotować plan rozwoju na kolejne miesiące i uzmysłowić sobie, że kariera to nie coś co nam się wydarza, ale stała, sukcesywna, ciężka praca. I by osiągnąć sukces, trzeba nad nim pracować przez cały rok, a nie tylko w ramach noworocznych postanowień, które zwykle koło lutego tracą na nośności.
A kiedy już wszystko przemyślicie – czas przygotować się na Sylwestrową imprezę. Miłej zabawy!