5 pytań, które warto zadań na rozmowie, by zdiagnozować dobrego szefa

rp_odrzucenie-na-rozmowie3.jpgChcesz zmienić prace, ale nie chcesz trafić z deszczu pod rynnę? Masz już dość słabych i kiepskich szefów na swojej ścieżce zawodowej? Cóż – zanim przyjmiesz ofertę pracy, postaraj się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, zadając kilka pytań zdiagnozować to, czy twój potencjalny przełożony jest coś wart.  

Przychodzimy do firmy, skuszeni ofertą pracy, możliwościami rozwoju lub pensją a uciekamy od szefa. Jak zatem nie popełnić błędu i nie zatrudnić się w firmie, w której nie będziemy w stanie dogadać się z naszym bezpośrednim przełożonym? Dobry szef to taki, który szanuje swoich podwładnych, wspiera ich w pracy i rozwoju, pozwala na samodzielność, ufa, zachęca do stawiania pytań i daje wyzwania. To również osoba, która jest „ludzka” i poza celami biznesowymi wie i rozumie, że pracownik też ma swoje cele – czyli potrafi uszanować jego prywatność czy czas wolny.

Podczas spotkania rekrutacyjnego z potencjalnym szefem, postaraj się przyjrzeć mu jak najbardziej. Oceń, czy jest to osoba, z którą będzie ci się dobrze współpracować.  Nie lekceważ znaków ostrzegawczych. Jeśli widzisz, że cię nie szanuje, że zachowuje się w sposób, jaki ci nie odpowiada – zaufa przeczuciu i nie ryzykuj. Warto też przygotować kilka pytań, które dodatkowo pozwolą ci ocenić, z jakim typem szefa masz do czynienia.

1.Szef, który wspiera rozwój pracowników

Szef może rozumieć możliwość rozwoju a może też blokować takie opcje pracownikowi. Przy tym drugim typie szefa, możesz na długie lata utknąć na stanowisku i nie mieć żadnych szans na podwyższenie kompetencji i zmianę stanowiska. Kilka lat bez rozwoju stawia cię też na gorszej pozycji względem pozostałych kandydatów na rynku pracy (bo masz porównywalnie długie doświadczenie, ale wiesz i umiesz mniej). Jak rozpoznać  szefa, który wspiera rozwój? Zadając następujące pytania:

Jak wygląda możliwość szkoleń w firmie? W jakich szkoleniach ostatnio uczestniczył któryś z pracowników?

Im bardziej ogólna odpowiedź, tym większe szanse, że opcji na szkolenia nie ma zbyt wiele.

Czy ktoś z zespołu został kiedyś awansowany? Jak zapracował na awans?

Jeśli nikt nie został nigdy awansowany, to być może wkraczasz w opcję szefa, który zamknie cię na pozycji na długo. Jeśli ktoś awansował, to wiedza na temat tego, jak zasłużył na awans daje ci też wizję tego, co dla szefa jest najważniejsze w pracy pracowników.

Czy zakres obowiązków na moim stanowisku może się z czasem zmienić? W jakim aspekcie?

To pytanie pozwala ci zdiagnozować, czy Twoje stanowisko będzie rozwojowe czy nie. Czy będziesz w stanie w przyszłości wykonywać również inne obowiązki i jak szef widzi to stanowisko w strukturze firmy.

2.Szef, który rozumie, że pracownik ma życie prywatne

Telefony na urlopie, dostępność non stop kolor i nadgodziny? Jeśli nie chcesz by twoje życie zdominowała praca, lepiej zwróć uwagę na to, czy szef szanuje życie prywatne swoich podwładnych. I czy ważniejsza jest dla niego efektywność pracy czy to, ile czasu pracownik przesiedzi przed biurkiem. Jakie pytanie zadać, by to zdiagnozować?

W jakiej formie oczekuje Pan dyspozycyjności?

To pytanie pozwala określić czy szef oczekuje pracy po godzinach czy nie.

W jakich godzinach zazwyczaj kończy się pracę?

W firmie, w której pilnuje się godzin pracy, zdziwiony szef odpowie „pracujemy do 17.00”. W firmie, gdzie normą są nadgodziny, szef użyje słowa „około” i „czasem trzeba zostać”.

3.Szef, który jest otwarty na nowe pomysły

Otwartość na sugestie ze strony pracowników to bardzo ważna cecha szefa. Sprawia, że praca staje się ciekawsza i mniej rutynowa. Pozwala wprowadzać innowacyjne rozwiązania i pomysły. Jest angażująca i daje przestrzeń do tego, by móc wykazać się inicjatywą. Jakie pytania zadać, by sprawdzić czy szef jest otwarty na pomysły od pracowników?

Czy pracownicy są zachęcani do przedstawiania swoich pomysłów? W jaki sposób?

Ryzykowne jest tu to, że szef odpowie że i owszem, są zachęcani. Dlatego druga część pytania o to w jaki sposób, jest niezwykle istotna.

Czy zespół do którego mam dołączyć wprowadził ostatnio jakieś innowacje w pracy? Jakie?

Szanse na to, że zespół mimo otwartego na pomysły szefa składa się z samych nie kreatywnych jednostek, są niemalże zerowe.

4.Szef, który ufa pracownikom

Szef, który mikrozarządza i kontroluje wszystko co robisz, nie tylko doprowadzi cię do szału, ale szybko sprawi, że przestaniesz się wykazywać i będziesz wykonywał prace od –do. A to zabije twoje zaangażowanie. Szef, który nie ufa, jest szefem, od którego prędzej czy później się odchodzi. Jak sprawdzić czy szef mikrozarzadza?

W jaki sposób będę raportował efekty mojej pracy? / Jak wygląda system raportowania?

Zarówno sposób jak i to w jaki sposób szef opowiada o kontroli pracowników pozwoli ci zobaczyć czy ma zaufanie do swoich podwładnych czy nie.

W jaki sposób mogę zasłużyć na zaufanie szefa?

To pytanie dodatkowo pozwala ci zobaczyć, co dla niego jest ważne.

5.Szef, który zna swoich współpracowników

Taki szef to skarb. Wie, jakie są kompetencje poszczególnych osób, wie co się u nich dzieje, czym się zajmują i jak współpracują. Jak to zbadać?

Proszę opowiedzieć mi coś o zespole z którym będę współpracował.

Masz prawo poznać nieco lepiej osoby, z którymi będziesz spędzał 8 godzin w ciągu dnia. To pytanie pozwoli ci tez zobaczyć ile o pracownikach wie szef i jakie relacje panują w zespole. Zwróć uwagę na to, czy szef chwali podwładnych czy skupia się jedynie na ich obowiązkach.

Jakie największe trudności mają pracownicy w tym zespole?

To pytanie nie tylko pokaże ci co szef wie, ale również da możliwość zaobserwowania podstawowych trudności (widzianych oczami szefa), z którymi będziesz się musiał zmierzyć.

Tagi: