5 najczęstszych powodów rozczarowania zrekrutowanego pracownika

rp_odrzucenie-oferta.jpgDostałeś propozycję pracy, miałoby być tak pięknie, a po kilku tygodniach okazuje się, że lepiej było zostać w poprzedniej firmie? Jakie są najczęstsze powody rozczarowania nową pracą i co można zrobić przed podjęciem decyzji o nowej pracy, by ich uniknąć?

1.Zmiany w umowie o pracę (lub jej brak)

Najbardziej podstawowym powodem rozczarowania pracą, jest sytuacja, w której formalne ustalenia, które zostały podjęte z pracodawcą okazują się – już po podjęciu pracy zmienione. Przykładem może być inne wynagrodzenie niż to, na jakie się umawialiśmy, obostrzenia dotyczące wynagrodzenia (np. zapis w  umowie, że część wynagrodzenia, które uznawaliśmy za podstawowe jest premią uzależnioną od określonych wyników), zmiana czasu pracy a nawet brak umowy o pracę.

Jak się zabezpieczyć przed taka sytuacją? Rozwiązaniem jest podpisanie umowy o pracę jeszcze zanim ją podejmiemy, a w przypadku kiedy chcemy pracę zmienić i musimy się zwolnić ze starej pracy by podjąć nową, podpisanie promesy zatrudnienia.

2.Inny zakres obowiązków niż przewidywany

Miałeś pracować tylko jeden dzień w terenie, a okazuje się, że masz 4 delegacje w tygodniu? Obiecano, że będziesz 5 osobowym zespołem, ale okazało się, że zespołu jeszcze nie ma? Różnice między innym zakresem obowiązków niż się spodziewaliśmy mogą wynikać z tego, że nie wystarczająco dokładnie dopytaliśmy na rozmowie o to, jak będzie wyglądać praca i jakie są nasze obowiązki lub z tego, że pracodawca pewne fakty – w obawie przed tym, że nie zdecydujemy się na podjęcie pracy – zataił. W obu przypadkach pozostaje nam jedynie przeanalizowanie tego, czy to, co mamy robić jest w stanie przynajmniej w części spełnić nasze oczekiwania i kiedy możemy spodziewać się zmiany na warunki, na jakie się umawialiśmy. Musisz zasygnalizować szefowi, że rzeczywistość nie odpowiada temu, co było ustalane i spróbować dowiedzieć się z czego wynika zmiana i jak długo może potrwać.

Jak się zabezpieczyć przed taka sytuacją? Przede wszystkim, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej poświęć maksymalnie dużo czasu na to, by omówić zakres obowiązków. Nie bój się pytać – to podstawa do tego, by wiedzieć, na co się decydujesz.

3.Brak odpowiednich warunków do pracy

Miałeś obiecanego laptopa, służbowy samochód i wygodne biuro, a pracujesz w baraku na własnym sprzęcie i do klientów jeździsz autobusem? Brak ustalonych warunków pracy może wynikać z wielu kwestii – nieuczciwości pracodawcy, braku czasu by wszystko należycie zorganizować, nagłej zmiany w budżecie firmy. Dowiedz się, z czego wynika zmiana i jak (oraz kiedy) możesz spodziewać wypełnienia ustaleń. Jeśli nie dopytałeś o to, jak będzie wyglądać sprzęt, który otrzymasz do pracy, to niestety możesz mieć pretensje tylko do siebie.

Jak się zabezpieczyć przed taka sytuacją? Przede wszystkim o warunki pracy dopytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli mimo tego, że coś z szefem ustaliłeś rzeczywistość mocno różni się od obietnic, pozostaje ci tylko dopytać o czas wypełnienia warunków ustaleń oraz zastanowić się, czy mimo zmiany jesteś w stanie na zastane warunki się zgodzić.

4.Kiepski menedżer

Okazało się, że nie możesz dogadać się z kierownikiem? Nie szanujesz go (bądź on ciebie)? Nie zgadzasz się z jego metodami zarządzania? Nie jesteście w stanie wypracować wspólnego stanowiska? Mówi się, że najczęściej odchodzimy z pracy właśnie przez złe kierownictwo. Spróbuj porozmawiać z szefem i ustalić wspólną linię działania. Pamiętaj, że działać tu też może samospełniające się proroctwo (ty go nie lubisz, więc on nie lubi ciebie). Spróbuj zachować optymizm, odwagę i pozytywne nastawienie. Jeśli jednak z szefem nie potrafisz dogadać się wcale, pozostaje szukanie nowej pracy.

Jak się zabezpieczyć przed taka sytuacją? Postaraj się spotkać z przyszłym szefem na rozmowie kwalifikacyjnej. Nalegaj na takie spotkanie, nawet jeśli całość rozmów prowadzona jest jedynie z działem HR i szefem całej firmy. Poznając swojego przyszłego szefa, zwracaj uwagę na oznaki tego, że będzie się wam dobrze lub źle pracowało – jego stosunek do ciebie, innych pracowników, to czy macie podobną wizję twojej pracy, podobne poczucie humoru.

5.Brak kontaktu i dobrej komunikacji ze współpracownikami

Przyszedłeś do pracy pełen zapału, a na miejscu okazuje się, ze wszyscy narzekają, są wobec siebie podejrzliwi, warczą na siebie i nie współpracują? Czujesz, że swoich kolegów z pracy nie polubisz? Pierwsze pytanie brzmi „czy musisz ich lubić”. Oczywiście, lepiej pracuje się w środowisku, w którym lubimy naszych współpracowników, ale nie jest to konieczne do tego, by mieć z pracy zadowolenie i dobrze ją realizować.

Jak się zabezpieczyć przed taka sytuacją? Poproś w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcę  opisanie osób z twojego przyszłego zespołu. Zastanów się, czy kultura organizacji nakreślona przez szefa ci odpowiada. Po rozpoczęciu pracy postaraj się nawiązać pozytywne relacje. Bądź otwarty, uśmiechnięty, pomocny. Pamiętaj, że w dużej mierze, to czy zostaniesz zaakceptowany, zależy od ciebie.

Co robić jeśli okaże się, że nowa praca cię rozczarowała? Jak poradzić sobie z poczuciem porażki? I co zrobić? Natychmiast szukać nowej pracy czy może jeszcze nieco się „pomęczyć?” A może  jest jakiś sposób, na to, by mimo rozczarowania polubić nową pracę?

Znajdź wartość w porażce

Oczywiście – zmiana pracy na taką, która w naszej opinii okazuje się gorsza  niż ta, którą mieliśmy poprzednio, może z zostać potraktowana jako porażka. Plusem porażek jest jednak to, że jeśli tylko sobie na to pozwolimy, niosą ze sobą równie wiele nauki co sukces. Z porażki możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość – dowiedzieć się, czego unikać, co nam nie służy, czego nie robić. Porażka, potrafi nauczyć o wiele więcej niż sukces – i przyczynić się do niego w przyszłości.

Wykorzystaj to, czego się nauczyłeś

Wnioski jakie wyciągniesz z analizy porażki możesz wykorzystać w przyszłości. Jeśli np. jesteś rozczarowany pracą, bo większość obowiązków które na ciebie spadły nie ma związku z tym, czego oczekiwałeś będziesz wiedział, by na drugi raz zapytać dokładnie o to, jak będzie wyglądał Twój dzień pracy. Jeśli praca okazuje się być za trudna lub zadania zbyt cię stresują, będziesz wiedzieć, czego w przyszłości unikać (lub nad czym powinieneś popracować). Jeśli nie wykorzystasz tego, czego się nauczyłeś dzięki porażce, będziesz stale powtarzać te same błędy.

Odwróć samospełniające się proroctwo

Jesteś rozczarowany nową pracą, zatem wszystko co cię w pracy spotyka źle ci się kojarzy i pogarsza twoje samopoczucie? Niestety zaczyna działać samospełniające się proroctwo – spodziewasz się tego, że będzie źle, zatem jest źle. O tym, jak działa samospełniające się proroctwo wyjaśnialiśmy na przykładzie lęku przed zwolnieniem z pracy. Jak je odwrócić? Na przekór złemu nastrojowi zacząć spodziewać się pozytywów. Wydaje ci się, że koledzy cię nie lubią? Pokonaj opór i bądź sympatyczny i pomocny. Masz poczucie, że zadania, które dostajesz są poniżej twoich kwalifikacji? Zobacz co możesz zrobić, by wykonywać je szybciej i efektywniej.

Skup się na przyszłości zamiast na przeszłości

Jedną z niemalże narodowych wad Polaków jest narzekanie i skupianie się na przeszłości. Rozmyślamy na tym „co by było gdyby” i żałujemy podjętych decyzji. Problem w tym, że co się stało to się nie odstanie i możemy co najwyżej zadecydować, co zrobić z tym, by w przyszłości podobnych błędów nie powtórzyć. Zamiast zatem zamartwiać się tym, co zrobiłeś źle, postaraj się zobaczyć, co w przyszłości możesz zrobić dobrze.

Znajdź nowe możliwości

Nie chodzi tu tylko o szukanie od razu nowej pracy. Nie zawsze będzie to sensowna decyzja – zmiana pracy po kilku miesiącach może być przez kolejnych pracodawców traktowana jako niestabilność. Oczywiście, jeśli twoje rozczarowanie nową pracą wynika z braku oczekiwanego wynagrodzenia, zmian w umowie z pracodawcą lub kompletnie innych ustaleń związanych z obowiązkami lub czasem pracy to nie ma się co zastanawiać i trzeba szukać pracy od zaraz. Jeśli jednak jesteś rozczarowany z innych powodów, spróbuj znaleźć nowe możliwości tam, gdzie jesteś – poszerzenie zakresu obowiązków, nowe wyzwania, a nawet zmiana miasta (jeśli firma ma kilka lokacji) może okazać się strzałem w dziesiątkę.