5 godzin tygodniowo na naukę – metoda Benjamina Franklina

kariera naukowaIle czasu przeznaczyłeś na naukę w zeszłym tygodniu? Nic? Hmmm … to źle wróży w kontekście Twojego zawodowego rozwoju. Jeśli chcesz być na bieżąco, powinieneś stale się rozwijać – inaczej będziesz do tyłu. Weź przykład z Benjamina Franklina i jego reguły 5 godzin tygodniowo.

Kim jest Franklin wiesz na pewno. Poza tym, że jest znany jako polityk (tym bardziej każdemu, kto lubi dolary), był również naukowcem i filozofem. W swoim życiu kierował się zasadą nieustannego rozwoju, co przekładało się na zasadę, którą stworzył i którą wiele osób wykorzystuje do dziś – to zasada pięciu godzin przeznaczanych na naukę w każdym tygodniu.

Generalnie chodzi o to, by każdego dnia – od poniedziałku do piątku – przeznaczyć jedną godzinę na własny rozwój. Najlepiej w stałych godzinach (np. między 6:30 – 7:30 lub wieczorem przed snem). Możesz ją wykorzystać na:

Oczywiście, jeśli przeznaczysz godzinę dziennie na naukę, to zrealizujesz mniej innych rzeczy. Czas nie jest z gumy i jeśli zabierzesz sobie godzinę snu, to będziesz zmęczony, godzinę zabawy – smutny. Niemniej jednak, jak pisał Franklin, ta jedna godzina dziennie była najlepszą inwestycją jego życia. Pomyśl – godzina dziennie wystarczy na przeczytanie około 24 książek rocznie, nauczenie się 1250 nowych słówek w języku obcym lub 260 godzin na rozwój własnego biznesu. To co – zaczynamy?

Tagi: