3 dobre powody, by wstać i wyjść w trakcie spotkania rekrutacyjnego

Job InterviewCzy przyszłoby wam do głowy by w trakcie spotkania rekrutacyjnego  (lub nawet jeszcze zanim się odbędzie, ale wy już jesteście na miejscu) po prostu wstać i wyjść? Tak po prostu nie kończąc spotkania? Jest kilka sytuacji, w których możecie, a nawet powinniście tak zrobić.

1. Czekanie dłuższe niż 15 min (zwłaszcza bez przeprosin)

Czasy, kiedy pracownik czekał godzinami na rozmowę kwalifikacyjną dawno już minęły. Dziś mamy telefony, maile i możemy przełożyć spotkanie w każdej chwili. Jeśli kandydat nie powinien się spóźniać, to dlaczego spóźniać się na móc szef bądź pracownik HR? Sytuacja, w której kandydat czeka na spotkanie dłużej niż 15 minut jest dowodem braku szacunku do jego osoby i jego czasu. Zwłaszcza, jeśli nikt z firmy nie pofatyguje się by kandydata za czas oczekiwania przeprosić. Kandydat, który się spóźnia i nie powiadomi o tym firmy jest oceniany jako niekompetentny, mało zaangażowany i niefrasobliwy. Tak samo można ocenić firmę, która pozwala sobie na takie zachowanie. Bez większych skrupułów możesz w takiej sytuacji wstać i wyjść, ewentualne przekazując sekretarce, że nie możesz dłużej czekać i jeśli firma faktycznie chce się z Toba spotkać, to prosisz o ustalenie ponownego terminu spotkania.

2. Kierownik z nosem w komputerze

Idziesz na spotkanie a tam twój rozmówca (bądź druga osoba która jest na spotkaniu) przez cały czas zamiast patrzeć się na ciebie patrzy w monitor komputera? Masz wrażenie, że nikt nie słucha tego co mówisz i słyszysz nieustające klikanie w klawiaturę? W takiej sytuacji można albo przerwać rozmowę i zapytać wprost czy rozmówca chce kontynuować spotkanie czy tez woli skupić się na czymś co w danym momencie robi albo po prostu skomentować to stwierdzeniem „Pozwolą Państwo, że zakończymy to spotkanie, na które jak widzę nie macie czasu” i wyjść.

3. Nieprzyjemna, wulgarna, pozbawiona szacunku rozmowa

Jeśli ktoś w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zaczyna rozmawiać z Tobą tak, że zaczynasz czuć się atakowany bądź wyśmiewany i czujesz się źle, to nie musisz tego znosić. Oczywiście, wyjście w połowie spotkania jest niekulturalne, ale opisane wyżej zachowanie również. Dlatego nie musisz się czuć winny (ani takiego zachowania znosić).

Wychodzenie w trakcie spotkania w opisanych wyżej przypadkach jest nie tylko sposobem na ochronę siebie, ale również „wychowaniem” pracodawców. Najprawdopodobniej firma, której kilku kandydatów „ucieknie” przez nadmierny czas oczekiwania na spotkanie zacznie planować swój czas bardziej precyzyjnie.

Tagi: