10 zawodów dla ludzi kochających książki
Kochasz książki? Jeśli tak, to warto wybrać taką ścieżkę kariery, by mieć z nimi jak najwięcej wspólnego. Takich zawodów jest całkiem sporo i wymagają różnorodnych kompetencji. Oto krótki przegląd prac, w których można wykorzystać swoją miłość do książek.
1.Introligator
Zawód coraz rzadszy, rzemieślniczy. Obecnie książki do introligatora ludzie oddają rzadziej – częściej spotkamy więc starodruki i zdobione oprawy dla wyjątkowych publikacji. Zawód introligatora zdobyć można w szkołach zawodowych (poligraficznych) lub na kursach doskonalących. Obecnie rozróżnia się introligatorstwo artystyczne, które zajmuje się oprawą np. serii bibliofilskich oraz introligatorstwo poligraficzne w ramach którego introligator oprawia książki maszynowo.
2.Bibliotekarz
Pracownik biblioteki ma kontakt z książkami przez cały czas. Wykształcenie najczęściej ma wyższe, zdobyte na kierunku bibliotekoznawstwa. Wbrew pozorom, nie jest to wcale Az tak spokojne praca – wymaga dużej organizacji pracy i coraz częściej dobrej orientacji w nowych technologiach i obsłudze specjalistycznego oprogramowania do katalogowania książek i zarządzania księgozbiorem. Niestety, zawód bibliotekarza nie jest wysoko płatny.
3.Księgarz
Stały kontakt z książkami ma też pracownik księgarni. Powinien świetnie orientować się w nowościach wydawniczych i potrafić doradzić klientowi odpowiedni dla jego potrzeb tytuł. Zawód księgarza może wykonywać w zasadzie każda osoba z wykształceniem średnim, ale coraz chętniej księgarnie zatrudniają polonistów oraz bibliotekoznawców. Zarobki nie należą do szczególnie wysokich. Średnio zarabia się w księgarni 1500 – 2500 zł netto miesięcznie.
4.Recenzent
Recenzent lub krytyk literatury, to osoba która zajmuje się tworzeniem recenzji książek na potrzeby pism i serwisów internetowych. Może to być zarówno wielostronicowy esej krytyczny, jak i zwykła notatka prasowa. Recenzenci najczęściej pracują dla dzienników i czasopism, prowadząc rubryki działy poświęcone literaturze. Aby być dobrym recenzentem wymagana jest umiejętność krytycznego myślenia, analizy, świetna znajomość literatury i oczywiście – dobre pióro czyli umiejętność ciekawego przelewania swoich myśli na papier.
5.Korektor tekstu
Osoba ta odpowiada za wyłapanie błędów odbitki próbnej (szpaltowej) tekstu i naniesienie poprawek, które umożliwią grafikowi lub zecerowi prawidłowe złożenie tekstu. Jest to praca dość monotonna i wymagająca niezwykłej uważności. Korektorzy rozliczani są najczęściej za ilość tekstu lub godzinowo. Obecnie nie ma specjalnych studiów, które przygotowują do zawodu korektora, choć niekiedy wymaga się od kandydatów na to stanowisko wykształcenia wyższego. Korektorzy mają dostęp do nowości wydawniczych ich praca jednak najczęściej nie pozwala jednocześnie skupiać się na wartości treściowej czytanego dzieła.
6. Ghost writer
Zawód, który łączy w sobie kompetencje pisarza i w pewnym sensie również specjalisty ds. public relations. Ghost writer to osoba, która pisze biografie w imieniu zleceniodawcy. Najczęściej zleceniodawcami są osoby publiczne, znane, choć bywa, że ghost writera wynajmuje osoba zamożna, która chce zobaczyć swoje nazwisko na okładce książki. Praca nad jedną pozycją zajmuje średnio około 3 miesięcy. Zarobki Ghost Writera bywają różne i zależą od oczekiwań zleceniodawcy. W praktyce jednak – jak podaje Press – ghost writer nie podejmuj się realizacji zlecenia za mniej niż 10.000 zł netto.
7.Ilustrator
Książka to nie tylko sama jej treść, ale również okładka, której wartości marketingowej nie sposób przecenić. Choć mówi się, by nie cenić książki po okładce, w praktyce, decyzja zakupowa klienta w księgarni często dyktowana jest właśnie okładką książki – stąd wydawnictwa coraz chętniej inwestują w wysoko wykwalifikowanych ilustratorów odpowiedzialnych nie tylko za okładkę, ale również grafiki i ilustracje w książce. Ilustrator nie musi mieć specjalistycznego wykształcenia, ale biegle znać obsługę programów służący tworzeniu ilustracji i oczywiście posiadać talent graficzny.
8. Specjalista ds. Marketingu w wydawnictwie
W tym zawodzie łączymy zainteresowanie książkami z kreatywnością i wiedzą ekonomiczną. Specjalista ds. Marketingu lub Promocji w wydawnictwie odpowiada bowiem za to, by książka się sprzedała, kiedy już zostanie wydana. Zadania nie wykraczają poza typowe dla Marketingu zadania związane z analizą rynku, konkurencji, przygotowaniem kampanii reklamowych, programów lojalnościowych, promocji itd. Produkt jednak odpowiada przede wszystkim tym, którzy bez książek nie wyobrażają sobie życia.
9. Antykwariusz
Praca antykwariusza bywa podobna do pracy księgarza – w końcu pracuje on najczęściej również w miejscu, w którym książki zmieniają właściciela. Antykwariusz musi jednak znać się również na wycenie oraz wartości książek, by móc rozpoznać ewentualne białe kruki, które do antykwariatu zostaną przyniesione. Jest to praca, która wymaga również inicjatywy w zakresie pozyskania towaru do sprzedaży. Szczególnie cenią ją sobie ludzie, których zainteresowanie książkami wykracza poza samą treść i przenosi się na świetną wiedzę dotyczącą wydawnictw, serii, historii poszczególnych wydań.
10.Tłumacz
Tłumacz książek to opcja pracy dla osoby znającej język obcy w stopniu biegłym, która posiada zdolności pisarskie i jest w stanie wiernie, ale jednocześnie tak by nie stracić ducha oryginału, przełożyć obcojęzyczne dzieło. Praca tłumacza często bywa niedoceniana, a może on swoim sposobem tłumaczenia sprawić, że wspaniałe dzieło straci lub wiele zyska. Niewielu tłumaczy osiąga sławę, ale są tacy (np. Piotr Cholewa czy Anna Zielińska- Eliot), którzy są rozpoznawani na równi z autorami książek, które tłumaczą.
Znacie jeszcze inne zawody związane z książkami?
fot.:IVAN VICENCIO/sxc.hu