10 Trendów w szukaniu pracy na 2014 rok

Jak zmieni się rynek szukania pracy w 2014 roku? Jak się przygotować na nadchodzące zmiany i czego się spodziewać? Przyjrzyjmy się nie temu, gdzie praca będzie, ale temu, jak jej szukać. Jak zmieni się proces szukania pracy?

1.Więcej video rekrutacji

Rozmowy kwalifikacyjne prowadzone za pomocą technologii video stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają zaoszczędzić czas, którego mamy coraz mniej. Poza tym, są alternatywą dla długich podróży w przypadku rekrutacji poza miejscem zamieszkania. Warto zatem przygotować się na to, że zaproszenia na takie spotkania będziemy dostawać coraz częściej.

2.Bardziej dopasowane aplikacje

Od kilku lat pracodawcy skarżą się na to, że trudno im pozyskać specjalistów – w teorii mamy mnóstwo bezrobotnych, a w praktyce pracodawcy nadal nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników. Na każdą ofertę wprawdzie spływa sporo CV, ale wiele z nich nie spełnia kryteriów. Aby zwiększyć własne szanse na znalezienie odpowiedniej pracy będzie trzeba wykonać nieco więcej pracy niż dotychczas – samo przesłanie CV nie wystarczy. Pracodawcy mają bowiem coraz mniej czasu a jednocześnie coraz większe potrzeby. CV skanowane jest przez systemy rekrutacyjne lub przeglądane bardzo szybko – jeśli nasze kompetencje nie zainteresują osoby prowadzącej rekrutację, to szansy na rozmowę kwalifikacyjną nie dostaniemy. Zatem w przyszłym roku, trzeba będzie znacznie więcej czasu poświęcić na przygotowywanie personalizowanych pod ofertę pracy CV. Na szczęście takie działanie przełoży się na większą ilość zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.

3.Mobilne szukanie pracy

Coraz więcej z nas ma smartfony i tablety. Jesteśmy mobilni. Pracy też będziemy szukać bardziej mobilnie – w tramwaju, na spacerze, w kawiarni. Warto dlatego mieć pod ręką CV w chmurze , by w każdym momencie móc zareagować na ciekawą ofertę pracy.

4.Programy referencyjne

Coraz więcej firm uruchamia programy referencyjne promując polecanie kolegów do pracy. Wiąże się to zarówno z niższymi kosztami rekrutacji, większym dostępem do specjalistów jak i budowaniem zespołu w oparciu o ludzi, którzy się znają i lubią. Programy referencyjne nie są PRL’owskim reliktem „załatwiania pracy” – osoba polecająca odpowiada za to, kogo poleci i jeśli poleci źle, to się potem za tą osobę wstydzi (a najczęściej, taka osoba i tak nie przechodzi rekrutacji). W każdym razie – większa ilość programów referencyjnych sprawia, że tym bardziej nie warto palić za sobą mostów i utrzymywać dobre relacje z kolegami z firmy – nawet jeśli już w niej nie pracujemy.

5.Więcej ofert dla pracowników kontraktowych

Dla pracodawcy nawiązanie współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą jest znacznie bardziej korzystne. Nie trzeba pamiętać o ZUS’ach, nie ma ryzyka sądu pracy a finansowo jest to opłacalne nierzadko dla obu stron. Z tego powodu, umowy kontraktowe pojawiają się nie tylko coraz częściej w branży IT czy na stanowiskach managerskich, ale również przy stanowiskach średniego szczebla. Zanim zdecydujecie się na założenie działalności gospodarczej rozważcie jednak czy na pewno wam się to opłaca, zwróćcie uwagę na przywileje, które tracicie i pamiętajcie o tym,że mały ZUS trwa tylko dwa lata – warto by był on korzyścią dla was, a nie tylko dla pracodawcy.

6.Więcej opcji pracy elastycznej

Najmłodsze pokolenie pracowników nie chce spędzać w pracy całego życia. Pragną wolności, możliwości realizacji pasji i pracy po to by żyć, a nie życia by pracować. Trend elastycznej pracy – czy to zdalnej czy dającej możliwość zarządzania czasem pracy jest coraz mocniej widoczny i takich form pracy będzie przybywać – bo tego oczekują specjaliści. Warto zatem zastanowić się, czy chcesz i czy jesteś gotowy na to, by tak pracować – wymaga to bowiem samozaparcia i dobrego zarządzania własnym czasem.

7.CV jako link

W ciągu jednego roku LinkedIn podwoił w Polsce liczbę użytkowników. Oznacza to, że coraz więcej osób tworzy profesjonalne profile zawodowe w sieciach społecznościowych. Wzrasta tez liczba osób posiadających prywatne strony internetowe. To zaś w niedługim czasie może spowodować wyparcie tradycyjnego CV przez zwykły link do profilu – już teraz, w niektórych branżach, takich jak IT akceptuje się po prostu przesłanie linku zamiast pliku pdf. Warto zatem założyć własny profil lub stronę.

8. Częstsza praca jako freelancer

Freelancerów, czyli osób, którzy niezależnie realizują zlecenia na określone usługi jest coraz więcej. Z jednej strony umożliwiają to nowe technologie – pozwalające na komunikację nawet jeśli Twój klient mieszka na innym kontynencie. Z drugiej, coraz więcej osób szuka niezależności i możliwości zarządzania swoim czasem pracy. Większa ilość zleceń dla freelancerów oraz osób pracujących w ten sposób oznacza też że czas przemyśleć czy to nie jest droga dla ciebie. Nawet jeśli nie na stałe, to może w czasie pomiędzy poszczególnymi pracami?

9.Nowe filtry skanowania kandydatów

Obecność w social media oraz pozostawianie coraz większej ilości śladów elektronicznych powoduje, że coraz łatwiej skanuje się obecność kandydatów w internecie. Prawdopodobnie trend ten nie będzie masowy (chyba, że ktoś zaoferuje dobrej jakości narzędzie do takich działań), ale osoby na wysokie i odpowiedzialne stanowiska będą coraz częściej sprawdzane w sieci – warto zatem zadbać o odpowiednie ustawienia polityki prywatności oraz o to, co publikujemy.

10. Nieustające szukanie pracy

W Polsce pracy nie zmieniamy jeszcze tak często. Ostatnie reklamy PGE pokazują pracowników pracujących po kilkanaście lat firmy. W USA, wg danych The Bureau of Labor Statistics, osoby między 18 a 34 rokiem życia mają średnio 11 prac. Trend ten zacznie uwidaczniać się również u nas – głównie za sprawą kontraktów terminowych oraz umów cywilno- prawnych zawieranych z pracownikami. Aby osiągnąć sukces i zwiększać wynagrodzenie często nie warto się zasiadywać- pracy będziemy szukać niemalże non stop.

Tagi: