10 rzeczy, które powinieneś zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej

Stres, spocone dłonie, nerwowe odpowiedzi – tak zachowujemy się przez pierwsze 5 minut rozmowy. Potem bywa różnie – w zależności od tego, jaką atmosferę rozmowy rekrutacyjnej wprowadzi prowadząca ją osoba. A co zrobić kiedy już ze spotkania wyjdziemy? Oto 10 rzeczy  których warto pamiętać po każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

1.Rozluźnij się

Już po wszystkim. Co się stało, to się nie odstanie. Nie myśl o tym jak ci poszło, bo i tak nie masz jasności na temat tego, jak zostałeś odebrany. To jednak co możesz zrobić, to przypomnieć sobie pytania, które padły na rozmowie , może nawet je zapisać – przydadzą się do tego, by lepiej przygotować się do kolejnych rozmów kwalifikacyjnych.

2.Podziękuj za spotkanie

List mailowy z podziękowaniami za spotkanie rekrutacyjne nic nie kosztuje. A może sprawić, że zostaniemy lepiej zapamiętani. Może być też opcją na dookreślenie jakiejś kwestii, której nie poruszyliśmy na spotkaniu. Warto zatem skreślić kilka słów i wysłać do osoby prowadzącej spotkanie – nic nie tracimy, a możemy zyskać.

3.Nie czekaj nerwowo na telefon

Jeśli podano ci termin kontaktu, nie czekaj od kolejnego dnia na telefon. Najprawdopodobniej zadzwonią do ciebie pod koniec okresu na który się umówiliście. Jeśli ten czas minie, możesz mailowo lub telefonicznie przypomnieć, że nadal czekasz na decyzję. W domaganiu się obiecanej odpowiedzi nie ma nic złego.

4.Nie ponaglaj rekrutera

Ponaglanie czyli wysyłanie zapytania zanim minie ustalony okres nie jest dobrym pomysłem – pokazuje, że jesteśmy niecierpliwi i nie potrafimy dopasować się do reguł, które zostały wcześniej ustalone. Mail z ponagleniem nie przekreśli wprawdzie naszych szans, ale na pewno nie pomoże. Prośbę o informację zwrotną możemy wysłać dopiero wtedy, kiedy termin przekazania informacji już minął.

5.Nadal przeglądaj ogłoszenia i wysyłaj CV

To, że zaproszono cie na rozmowę kwalifikacyjną (nawet już druga bądź trzecią u tego samego pracodawcy) nie znaczy, że zostaniesz zaproszony do współpracy. Nie przestawaj zatem szukać pracy i nie trać czasu. Jeśli otrzymasz ofertę zawsze możesz z kolejnych spotkań rekrutacyjnych zrezygnować.

6.Śledź Fan Page firmy

Jeśli firma do której kandydujesz posiada Fan Page na Facebooku lub korzysta z innych nowoczesnych mediów (np. mikroblogów) śledź ich publikacje – dzięki temu będziesz na bieżąco, na wypadek, gdyby zaproszono cię na kolejne spotkanie rekrutacyjne. Poza tym, komentując lub „lajkując” wpisy, możesz pośrednio przypominać o sobie rekruterom.

7.Odbieraj maile, dbaj o  pełną baterię w telefonie

Osoba rekrutująca może  chcieć się skontaktować zarówno mailowo jak i telefonicznie. Coraz częściej zdarza się, że odmowa przekazywana jest elektronicznie. Sprawdzaj zatem pocztę 2 razy dziennie by nie denerwować się i nie czekać na próżno.

8. Uczestnicz w rozmowach kwalifikacyjnych

Jeśli zostaniesz zaproszony do innej firmy na rozmowę kwalifikacyjną, skorzystaj. Nie masz jeszcze przecież umowy o pracę, a propozycja innej firmy może być ciekawsza. Twoja kariera powinna być dla ciebie najważniejsza, dlatego dopóki umowy o pracę nie podpiszesz, nie rezygnuj z poszukiwań. Zawsze może się okazać, że jeszcze lepsza i ciekawa praca jest tuż obok.

9. Dopytaj byłych przełożonych o referencje

Jeśli osoba rekrutująca prosiła o referencje do Twoich byłych pracodawców, dopytaj ich czy ktoś się z nimi kontaktował. Jeśli tak, oznacza to, że zainteresowanie Twoją osoba po spotkaniu nadal trwa.

10. Nie załamuj się jeśli zostaniesz odrzucony

Nie każda rekrutacja zakończy się sukcesem. Jeśli otrzymasz telefon z przykrą wiadomością o odmowie, nie załamuj się – być może znalazł się bardziej odpowiadający oczekiwaniom kandydat a być może jakieś Twoje cechy nie pasowały do kultury organizacyjnej firmy i nawet gdybyś się do tej pracy dostał to byś ją szybko znienawidził? Odrzucenie w procesie rekrutacji nie zawsze oznacza, że nie mamy kompetencji do pracy. Możemy mieć ich za dużo, albo profil firmy wyraźnie preferuje osoby o takich jak my umiejętnościach, ale innej osobowości.