Sowa, czy skowronek – jakim typem jesteś?

Chronotyp jest wewnętrznym biologicznym zegarem, który ma każdy z nas. Określa on pory, w których jesteśmy aktywni, a także moment, kiedy mamy ochotę iść spać. Istnieją dwa rodzaje chronotypów: sowa i skowronek. Który pasuje do Ciebie?

 

Którym typem jesteś?

Skowronek (albo inaczej: ranny ptaszek) to osoba lubiąca wcześnie wstawać, doskonale funkcjonująca już od samego rana, ale wieczorem senna i chodząca wcześnie spać. Jej przeciwieństwem jest sowa (albo tzw. nocny marek), która potrafi doskonale funkcjonować do późnych godzin nocnych, ale ma duże problemy z porannym wstawaniem. Wiesz już którym typem jesteś? To zobacz, jaki to ma wpływ na życie zawodowe!

 

Ranne ptaszki w pracy

Ranne ptaszki mają łatwiej na starcie. Dlaczego? Ponieważ świat funkcjonuje właśnie w ich trybie! Biura, sklepy, szkoły i urzędy są otwarte od samego rana. To w naturalny sposób wymusza na nas, abyśmy byli aktywni w tym samym czasie. Co więcej wstając wczesnym porankiem wystawiamy się na dłuższą ekspozycję światła dziennego, co dobrze wpływa na zdrowie i organizm. 

Skowronki bez problemu odnajdą się w pracy, w której od samego rana należy funkcjonować na wysokich obrotach. Charakteryzują się większym uporządkowaniem, koncentracją i skupieniem na wyznaczonych zadaniach.

 

Nocne marki, a życie zawodowe 

A jak sprawy się mają w przypadku nocnych marków? Można by pomyśleć, że są z góry na przegranej pozycji. Ale to nie jest takie oczywiste! Wieczorny chronotyp gwarantuje znacznie dłuższe zachowanie energii i sprawia, że ten typ pracownika jest elastyczny. Dlatego sowy najlepiej czują się w tzw. wolnych zawodach, w których mają swobodę w wyborze godzin pracy i mogą działać w godzinach wieczornych. 

Tak zwane nocne marki są często osobami kreatywnymi, twórczymi i pomysłowymi!

 

Warto określić swój chronotyp. To pomaga zrozumieć, jak funkcjonuje nasz organizm oraz pozwala zaplanować dzień w taki sposób, aby efektywnie wykorzystać czas, którym dysponujemy.