Jak mowa ciała może Ci pomóc odnieść sukces w pracy? Poznaj niewiarygodnie prosty sposób!

Czujesz czasem, że w pracy brakuje Ci pewności siebie? Gdy przychodzi do ważnych spotkań albo rozmów kwalifikacyjnych, masz wrażenie, że nie potrafisz w pełni zaprezentować swoich zalet, bo zjada Cię stres?

Warto znać sposoby na to, by poradzić sobie w takich sytuacjach. Szczególnie teraz, gdy pandemia koronawirusa powoduje, że u wielu z nas stres jest na bardzo wysokim poziomie, a do tego sporo osób zmaga się z poszukiwaniem nowej pracy.

2 minuty do pewności siebie

Czy gdyby ktoś Ci powiedział, że wystarczy wykonać 2-minutowe ćwiczenie, aby poczuć się pewniej, to byś uwierzył? Amy Cuddy, naukowiec z Uniwersytetu Harvarda, przeprowadziła szczegółowe badania na temat tego, jak język ciała może kształtować naszą osobowość i wpływać na to, jak radzimy sobie w życiu. Znalazła też sposób na to, by za pomocą krótkiego, prostego ćwiczenia obniżyć w mózgu poziom kortyzolu i zwiększyć poziom testosteronu, który pomaga nam przetrwać stresujące chwile. Wyniki swoich badań przedstawiła podczas konferencji TED, a jej wystąpienie obejrzało już ponad 60 milionów osób!

Jak ciało wpływa na umysł

Cuddy dowiodła, że sygnały niewerbalne wpływają nie tylko na to, co inni myślą o nas, ale oddziałują też na to, co myślimy o sobie sami! Gdy się kurczymy, garbimy i zapadamy w sobie, to z każdą chwilą czujemy się coraz bardziej zestresowani i słabi. Za to odpowiedzialne są dwa hormony – rosnący kortyzol (tzw. “hormon stresu”) i spadający testosteron (czyli “hormon dominacji”).

Pozycja siły

Amerykańska badaczka jako remedium na stres i brak pewności siebie proponuje zastosowanie tzw. “pozycji siły”. Na czym ona polega? Chodzi o to, by na 2 minuty zmienić postawę swojego ciała. Stanąć wyprostowanym, unieść ręce do góry, wypiąć do przodu klatkę piersiową, unieść podbródek do góry. Dokładnie taką postawę przyjmują sportowcy, gdy uda im się wygrać zawody. Ty możesz zastosować ją w wyścigu po wymarzoną pracę!

Nie zawahaj się jej użyć!

Ta postawa sprawi, że w Twoim mózgu wzrośnie poziom testosteronu, a obniży się poziom kortyzolu, dzięki czemu Twój stres się zmniejszy. Badania pokazują, że właśnie taki stopień hormonów utrzymuje się na co dzień u silnych i skutecznych liderów.

Kiedy stosować pozycję siły? Zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz poczuć się pewniej! Przed rozmową kwalifikacyjną, ważnym spotkaniem biznesowym, czy wystąpieniem w pracy. Gdy następnym razem będzie Cię czekało któreś z tych wyzwań, znajdź jakieś ustronne miejsce (np. toaletę w biurze), przyjmij pozycję siły i… sięgnij po wymarzone cele!

 

Źródło: https://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_may_shape_who_you_are?language=pl#t-1044356