Pierwsze wrażenie – co się na nie składa?
Masz tylko jedną szansę na to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. A to, jak ocenimy nowo poznaną osobę w ciągu pierwszych kilku – kilkunastu sekund spotkania ma wpływ na całe nasze postrzeganie rozmówcy i mimo iż rekruterzy starają się ograniczać wpływ efektu pierwszego wrażenia, to i tak nie zawsze im się to udaje – nie mówić już o pracodawcach w mniejszych firmach, którzy rekrutują sami i bez przygotowania Co zatem składa się na efekt pierwszego wrażenia?
Efekt pierwszego wrażenia podlega działaniu prawie wszystkich zmysłów (nie opieramy się tu na smaku). Oczywiście nie w równym stopniu, ale nie wolno o żadnym zapominać. Najwięcej do powiedzenia ma wzrok, ale jeśli zaniedbamy węch, to pierwsze wrażenie i tak może być zrujnowane.
Wzrok:
- Ubiór – to jeden z najważniejszych elementów przy tworzeniu pierwszego wrażenia. Niektórzy twierdzą, że odpowiada za 90% tego jak będziemy postrzegani. Na rozmowę kwalifikacyjną ubieramy się zawsze nie tak jak lubimy i jak się sobie podobamy, ale jak wymaga tego stanowisko i które się staramy (choć oczywiście dobrze jest czuć się O.K. w tym co założymy). Nie zapominajmy też o dodatkach (torebka, czyste buty)
- Stan skóry – pryszcze, błyszcząca twarz, zaskórniki – to wszystko jest widoczne i niestety sprawia wrażenie, że nie dbamy o swój wygląd. A za tym może iść konotacja, że nie przywiązujemy również wagi do wizerunku firmy i tego jak dbamy o wykonywanie naszych zadań.
- Fryzura – spalone trwałą włosy, duże odrosty, infantylne spinki – na takie rzeczy też trzeba uważać.
Słuch:
Na ten zmysł działa zarówno to co mówimy jak i to jak mówimy, czyli:
- Ton głosu (nie nazbyt piskliwy i krzykliwy ani również nie nazbyt cichy)
- Odgłosy (mruczenie, mlaskanie, chrząkanie, przerywniki) – warto uświadomić sobie jakie odgłosy wydajemy z siebie w chwilach zdenerwowania – dźwięki te mogą być dla naszego rozmówcy wyjątkowo irytujące
Węch:
Przede wszystkim najsilniej negatywnie działa zapach potu. Warto jednak pamiętać o tym również, że palenie tuż przed rozmową kwalifikacyjną czuć. Jeśli wczoraj popiliśmy – również. Niektóre osoby są też na tyle wrażliwe na zapachy, że są w stanie wyczuć z dużej odległości …odór z ust. Dlatego zawsze warto mieć odświeżacz i użyć go tuż przed spotkaniem. Negatywnie na nasz odbiór może wpłynąć też duża wilgoć w mieszkaniu, która przesiąka odzież.
Dotyk (kinestetyka):
Pierwsze wrażenie w kontekście dotyku to nie tylko kwestia uścisku dłoni, ale również :
- Dystans wobec rozmówcy (zbyt mały nie tylko może wprowadzić rekrutera w zakłopotanie, ale również sprawić, że zostaniemy uznani za osobę nachalną)
- Gestykulacja (nadmierna daje wrażenie chaosu, uboga – osoby zdystansowanej)
- Postawa ciała (wyprostowana sylwetka – pewność siebie. Zgarbiona – zagubienie, niepewność).
Pamiętajcie o tych wszystkich elementach składowych. Warto ćwiczyć je na bieżąco by robić coraz lepsze pierwsze wrażenie – przyda się nie tylko podczas rozmów kwalifikacyjnych.