Nieodpowiedni pracownik na nieodpowiednim stanowisku – skąd się biorą błędy rekrutacyjne?
Nie zawsze rekrutacja okazuje się trafiona. Błędy rekrutacyjne, popełnione w trakcie spotkań z kandydatem, analizy CV czy sprawdzania referencji powodują, że do współpracy zaproszony zostaje kandydat, który potem nie radzi sobie na stanowisku pracy i po okresie próbnym umowa nie zostaje mu przedłużona. Z czego – zdaniem firm – te błędy wynikają?
Tematowi błędów rekrutacyjnych przyjrzał się amerykański serwis rekrutacyjny GlassDoor.com. Oto, jakie powody błędnych decyzji rekrutacyjnych zebrał serwis przepytując setki managerów:
- 38% pracodawców stwierdziło, że błąd wynikał z tego, że stanowisko musiało zostać bardzo szybko obsadzone
- 21% uważa, że w ramach rekrutacji nie została przeprowadzona dokładna analiza talentów i mocnych stron kandydata
- 11% po prostu nie sprawdziło referencji kandydata i w efekcie zawierzyło tylko temu, co kandydat deklarował na temat samego siebie i swojej pracy.
Błędy rekrutacyjne to nie tylko koszt dla firmy, ale również koszt dla kandydata, który po trzech miesiącach znów jest bez pracy (nierzadko miał ją, kiedy decydował się na przyjęcie oferty drugiej firmy). Ponadto, trzymiesięczny (lub krótszy) epizod pracy w CV sugeruje osobie rekrutującej, że kandydat nie poradził sobie na stanowisku pracy -stąd taki okres pracy w CV może być dla kandydata utrudnieniem.