Jak zbadać czy będziesz miał szansę na awans w firmie?
Pracodawcy narzekają na to, że kandydaci do pracy kłamią w CV oraz podczas spotkań rekrutacyjnych. Kandydaci do pracy narzekają zaś na to, że pracodawcy kłamią obiecując gruszki na wierzbie w ramach warunków pracy. Jedni i drudzy boleśnie mogą się rozczarować kiedy już dojdzie do współpracy – pracownik okazuje się nie być pracowity i inicjatywny lecz leniwy i bez polotu, a praca zamiast pełnej wyzwań i rozwoju okazuje się być odtwórczym zajęciem w firmie o płaskiej strukturze, gdzie szanse na awans będą wtedy, kiedy manager odejdzie na emeryturę (czyli za 20 lat). Czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej można w jakiś sposób dowiedzieć się, czy rzeczywiście szanse na awans w przyszłości będą? Jakie pytania zadawać?
Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej kandydat ma czas na to (a przynajmniej powinien mieć) aby zadać pracodawcy pytania. Część kandydatów rezygnuje z tej możliwości, a szkoda – ten czas jest po to, aby kandydat zobaczył czy na pewno w firmie tej chce pracować. Odpowiednie pytania mogą zaś ujawnić prawdziwą strukturę firmy i realne szanse na awans w przyszłości. O co pytać?
Czy są u Państwa możliwości awansu? – ŹLE
Na takie pytanie, większość pracodawców odpowie: „Ależ oczywiście!” – niezależnie od prawdy. Zamiast tego, zapytaj:
Czy w Państwa firmie częściej stosuje się awans pionowy czy poziomy? – DOBRZE
Jeśli w firmie się nie awansuje, to pracodawca najczęściej po prostu zbaranieje i będzie kombinował co tu odpowiedzieć. Jeśli awans jest – przynajmniej dowiesz się jaki. (Dla wyjaśnienia – awans poziomy polega na poszerzaniu kompetencji pracownika i zwiększaniu zakresu odpowiedzialności. Pionowy, to szczebelki kariery związane z byciem starszym stopniem i nomenklaturą lub zwierzchnictwem nad innymi pracownikami).
Czy w firmie istnieją ścieżki kariery? – ŹLE
Odpowiedz na to pytanie będzie identyczna z pytaniem o możliwość awansu.
Jak wyglądają u Państwa ścieżki kariery i w oparciu o co są tworzone – DOBRZE
Jeśli ścieżki są rzeczywiście tworzone, to usłyszysz o kompetencjach i ich ocenie, ocenach okresowych jakim poddawani są pracownicy, arkuszach ocen, szkoleniach, pracy nad rozwojem pracownika. Niejasny bełkot na temat tego, że z czasem pracownik dostaje nowe możliwości oznacza, że awans nawet jeśli jest, odbywa się najczęściej w oparciu o to, że zwolnił się pracownik wyższy stopniem, lub nagle pojawiła się okazja by nadać komuś wyższe stanowisko. Nie ma w tym jednak metodyki i …jasności dla pracownika.
Czy pracownicy w Państwa firmie mogą awansować?
„Ależ oczywiście. Kierownicy działów zaczynali na stanowiskach szeregowych” – to wprawdzie mówi o tym, że awanse wewnętrzne w firmie są, ale też niewiele mówi Ci o tym, czy Ty masz na to szanse.
Jak długo pracują w firmie najstarsi pracownicy? – DOBRZE
Odpowiedź „większość jest z nami od samego początku” sugeruje, że rotacja jest mała (co jest plusem), ale jednocześnie oznacza, że aby doczekać się awansu (przynajmniej pionowego), ktoś z tych starych wyjadaczy musi odejść, a szanse na to są małe. Po takiej odpowiedzi dopytuj dalej – na przykład o awanse poziome.
Czy dział w którym mam pracować się rozwija? – ŹLE
Jakiej odpowiedzi się spodziewasz zadając takie pytanie??? Nawet to, że właśnie do działu prowadzona jest rekrutacja nie oznacza rozwoju. Może wszyscy się właśnie zwolnili?
Czy liczba pracowników w dziale w którym mam pracować jest względnie stała? – DOBRZE
Takie pytanie pozwoli Ci sprawdzić, czy jesteś tu dlatego że dział się rozwija, czy też jesteś pracownikiem na miejsce kogoś, kto z firmy odszedł lub został zwolniony.