Jak zmienić pracę?


Miesiące narastającej frustracji i ciągłe narzekanie – że praca nie taka, że brak perspektyw, że atmosfera gęsta… Mimo tego nie robisz nic, aby to zmienić. Nie wiesz, jak się za to zabrać – masz wrażenie, że zmiana pracy jest czasochłonna, a i tak nie masz szans na osiągnięcie zamierzonego efektu.

Przekonaj się, jak niewiele trzeba, żeby zmienić pracę.

1. Zacznij…
Początkiem każdej zmiany musi być plan. Zanim zabierzesz się do działania, przemyśl, czym chcesz się zajmować. Zmiany budzą obawy, ale im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Szczególny niepokój budzi przejście do innej branży. Pamiętaj, że zmieniający się rynek pracy sprawia, że pracownik w ciągu swojego życia przekwalifikowuje się kilka, a nawet kilkanaście razy. Zatem zamiast skupiać się na dylematach rozważ, do czego masz najlepsze predyspozycje.

2. Zbadaj rynek
Kiedy już masz określoną branżę, w której chcesz się rozwijać, sprawdź, jakie umiejętności są najbardziej pożądane i jak duże jest zapotrzebowanie na nowych pracowników. Decyzja o zmianach nie oznacza rzucenia z dnia na dzień obecnej pracy. Poczucie frustracji wcale nie zniknie, a wręcz może się zwiększyć, jeśli poszukiwania nowej pracy zajmą więcej czasu niż planowałeś. Zamiast tego zbuduj pewność siebie i poznaj najnowsze trendy – przyda Ci się to na późniejszych rozmowach rekrutacyjnych.

3. Uzupełnij wykształcenie
Politolog nie zostanie od razu dobrze opłacanym programistą, ale nie oznacza to, że wykształcenie ma definiować Twoje całe zawodowe życie. O ile bycie lekarzem wymaga ukończenia studiów i zdania egzaminów zawodowych, to na szczęście nie w każdym zawodzie niezbędne jest kierunkowe wykształcenie. Zamiast kończyć kolejny kierunek studiów warto zainwestować w szkolenia i zdobyć certyfikaty. Musisz liczyć się z tym, że pierwsze projekty związane z nową branżą będziesz wykonywać popołudniami i nie zapewnią Ci pożądanych zarobków, a niekiedy nawet jakichkolwiek. Warto zastanowić się, czy to nie jest dobry moment, aby zaangażować się w działalność fundacji związanej z interesującą Cię branżą – nie tylko zdobędziesz doświadczenie, ale też będziesz miał okazję zrobić coś pożytecznego z myślą o innych.

4. Czas na CV
Stwórz CV, które pokaże, że Twoje poprzednie obowiązki zawodowe będą przydatne na stanowisku pracy, na które aplikujesz. Zadbaj o formę graficzną, która zwróci uwagę rekrutera w szczególności na Twoje umiejętności i odbyte szkolenia. Szukaj ofert pracy na www.infopraca.pl i przekonuj potencjalnego pracodawcę, że mimo małego doświadczenia w danej dziedzinie masz motywację do zdobywania nowych umiejętności i ciągłego rozwoju.

5. Nie zrażaj się porażkami
Radykalna zmiana stanowiska może wiązać się z dłuższymi poszukiwaniami. Nie zrażaj się porażkami. Sam udział w rekrutacjach pozwoli Ci zdobyć doświadczenie i będzie cenną nauką na przyszłość. Otrzymując odpowiedź negatywną nie bój się pytać o przyczyny tej decyzji. Możliwe, że to właśnie feedback od niedoszłego pracodawcy pozwoli Ci dowiedzieć się, co jest przyczyną niepowodzeń i uzupełnić wiedzę.
Zmiana pracy jest dużo przyjemniejsza niż może się pozornie wydawać. Każdy moment jest dobry, aby rozpocząć robić to, co sprawi satysfakcję i będzie motywować do wykonywania obowiązków. Pamiętaj, że nawet najlepsi specjaliści na swojej drodze spotykali trudności, lecz wytrwałość w dążeniu do celu pozwoliła im osiągnąć sukces.