Zwolniłeś się i żałujesz? Jak wrócić?
Zdecydowałeś się zmienić pracodawcę, ale po kilku miesiącach w nowej firmie okazało się, że była to bardzo zła decyzja? W nowej firmie nie jest ani tak sympatycznie, ani też nie uczysz się tyle, ile myślałeś? Dałbyś wiele, aby móc cofnąć czas i się nie zwalniać? Jak to zrobić?
Wracać czy iść dalej?
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zastanowić się nad tym, czy powrót do firmy to faktycznie dobra decyzja i czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby iść dalej i poszukać kolejnej firmy, w której zaczynałbyś z czystą kartą. Oczywiście nowa firma to kolejne ryzyko, ale jednocześnie nowe możliwości.
Nie wracaj do starej firmy jeśli:
- nie miałeś w niej możliwości rozwoju (a jedynie starą, dobrą(?) stabilizację),
- nie było żadnych szans na podwyżkę,
- ścieżka kariery była zamknięta (za mała firma bądź brak stanowisk wyżej),
- firma chyliła się ku upadkowi bądź od lat trwała w stagnacji i się nie rozwijała,
- Twoja chęć powrotu wynika z lenistwa bądź strachu przed wpadką z kolejną firmą.
Jeśli jednak były dla Ciebie jakieś sprzyjające okoliczności, a chęć zmiany wzięła się głównie z ciekawości, może warto rozważyć powrót. Jak to zrobić?
Przeanalizuj swój sposób odejścia z firmy
W jaki sposób rozstałeś się z firmą? Czy byłeś w porządku? Nie spaliłeś mostów? Jeśli rozstałeś się w zgodzie, to są szanse na powrót. Jeśli jednak forma rozstania pozostawiła nieco do życzenia (np. L4, bałagan, niedokończone sprawy, konflikt), to szanse na ponowne zatrudnienie są nikłe.
Sprawdź oferty pracy
Sprawdź, jak firma sobie radzi i wyciągnij wnioski, czy coś się zmieniło, czy nie. Sprawdź też koniecznie oferty pracy, jakie firma publikuje. Może będziesz mieć szczęście i będą szukać kogoś na Twoje miejsce. Sprawdź też, czy ktoś objął Twoje stanowisko. Jeśli pracowałeś na stanowisku samodzielnym, pojedynczym, to jeśli firma zatrudniła nową osobę, to o powrót będzie trudniej. Jeśli pracowałeś na stanowisku, na którym zatrudnionych jest więcej osób (sprzedawca, programista), to możesz mieć nadzieję, że znajdzie się miejsce także dla Ciebie.
Skontaktuj się z byłymi kolegami z pracy
Nawiąż kontakt z kolegami z byłej pracy. Niezobowiązująco podpytaj, co słychać w firmie. Jeśli będą pytać, jak u Ciebie, to nie udawaj, że wszystko jest w najlepszym porządku, tylko powiedz, że decyzja o zmianie pracy nie była najlepsza i nie jesteś zadowolony (są szanse, że ta informacja dotrze do osoby decyzyjnej). Nie narzekaj jednak za bardzo – nie chcesz przecież wrócić na gorszych warunkach niż poprzednio…
Bądź aktywny na profilu social media swojej starej firmy
Nie nachalnie i namolnie, ale od czasu do czasu polub coś – dzięki temu, Twój były szef będzie o Tobie pamiętał.
Kontakt z byłym przełożonym
Najwygodniejszą formą jest kontakt mailowy. Tobie pozwala na napisanie wiadomości dopracowanej i zbudowanej tak, by podać te informacje, które chcesz, a Twój przełożony ma czas, by się zastanowić.
Co powinno się znaleźć w takiej wiadomości?
- Jasne określenie aktualnej sytuacji (np. proste rozważam zmianę pracy),
- wyjaśnienie, dlaczego obecna praca Ci nie odpowiada (tak jak w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, nie mów źle o pracodawcy. Możesz jednak porównać obie firmy na korzyść poprzedniej, np.: zdecydowanie bardziej odpowiadały mi projekty, które robiłem u nas (stosuj zaimki tak, jakbyś nadal pracował w starej firmie – będziesz brzmiał tak, jakbyś nadal był jej częścią),
- pokazanie wprost, że byłbyś otwarty na powrót (np. widzę, że poszukujecie obecnie osoby na stanowisko, które pełniłem w firmie. Bardzo chętnie porozmawiałbym o możliwościach powrotu, o ile oczywiście byłoby ze strony firmy zainteresowanie),
- pokazanie, co firma by zyskała, gdyby zdecydowała się na nowo Cię zatrudnić (a zyskuje nie tylko to, że już ją znasz i nie trzeba Cię uczyć, ale również wnosisz ze sobą nowe doświadczenia ze starej firmy),
- wyjaśnienie powodów, dla których zdecydowałeś się na zmianę (np. chciałem sprawdzić, czy praca w międzynarodowej korporacji mi odpowiada, ale teraz widzę, że zdecydowanie preferuję firmy mniejsze, takie jak nasza, w których jest mniejsza biurokracja i bliższy kontakt między pracownikami),
- wyjaśnienie, dlaczego zamiast szukać nowych opcji, chcesz wrócić (np. nowe doświadczenie w firmie, w której obecnie jestem, pozwoliło mi docenić zarówno atmosferę, jaka panowała w naszej firmie i możliwości rozwoju).
Spokojnie czekaj na odpowiedź
Nie poganiaj przełożonego i nie wywieraj presji kolejnymi wiadomościami. Być może potrzebuje czasu na odpowiedź, może musi się z kimś skonsultować. Może być też tak, że firma nie uzna Cię za dobrego kandydata a szef zwleka z odpowiedzią, bo nie chce Cię urazić. Jeśli nie odezwie się wcale, to masz jasność, że firma ma inne plany. W większości przypadków dostaniesz odpowiedź, choć nie zawsze taką, jaką byś chciał. Ważne jednak, że spróbowałeś.