Jak wcześniej odejść z pracy (przygotowanie do spotkania z szefem)
Długi okres pracy w jednej firmie (powyżej trzech lat), to również – w przypadku umowy na czas nieokreślony – długie, 3 – miesięczne wypowiedzenie. Kiedy chce się zmienić pracę, taki okres wypowiedzenia może mocno szukanie pracy utrudnić (bo znajdując pracę w kwietniu, dla nowego pracodawcy jesteśmy dostępni dopiero od 1 sierpnia). Na szczęście zawsze pozostaje jeszcze porozumienie stron. Jak przekonać szefa, by zgodził się na takie rozwiązanie?
Nie zawsze rozstanie z pracodawcą jest proste. Nawet jeśli mamy naprawdę dobry kontakt i wydaje się nam, że szef pójdzie nam na rękę, to pamiętajmy o tym, że szef przede wszystkim dba o firmę. A co za tym idzie nie może sobie pozwolić by niemalże z dnia na dzień stracić pracownika. Zwłaszcza, jeśli zajmował on kluczowe dla firmy stanowisko. Stąd niekiedy u pracownika z długim okresem wypowiedzenia pojawia się problem w postaci niechęci obecnego pracodawcy do rozwiązania umowy za porozumieniem stron we wcześniejszym terminie. Jeśli zatem zależy ci na tym, by szef skrócił miesięczny, trzymiesięczny lub dłuższy okres wypowiedzenia, dobrze się do rozmowy z szefem przygotuj i zaproponuj mu takie rozwiązanie, które pozwoli mu bezpiecznie dla firmy pójść ci na rękę i jednocześnie sprawi, że nie spalisz za sobą mostów.
Przed spotkaniem z szefem
Zastanów się na jakim etapie jest obecnie Twoja praca:
- ile czasu potrzebujesz, by dokończyć bieżące sprawy?
- komu możesz przekazać obowiązki?
- kto jeszcze zna się na tym co robisz? (jeśli tylko ty, to konieczne będzie zatrudnienie kogoś na twoje miejsce, zatem porozumienie stron może być dla szefa kłopotliwe),
W jaki sposób możesz przekazać obowiązki?
- czy możesz uporządkować swoje sprawy tak, że nawet nie przekazując nowej osobie stanowiska osobiście, będzie ona w stanie podjąć pracę i zorientować się w statusie spraw?
- czego potrzebujesz od szefa, by przekazanie obowiązków mogło pójść sprawnie?
Przygotuj plan
- wypisz obecne zadania, czas potrzebny na ich dokończenie, największe trudności i wyzwania. Opisz sposób przekazania obowiązków
- oblicz ile czasu potrzebujesz na zakończenie spraw
- zastanów się czy ktoś może przejąć nowe zadania, które normalnie przechodziłyby do ciebie,
- zastanów się, jak możesz pomóc wdrożyć nową osobę do pracy. Jeśli zrekrutowanie takiej osoby będzie trudne, to rozważ zaproponowanie szefowi przyjścia do firmy już po zakończeniu okresu wypowiedzenia na 1-2 dni i wdrożenie nowego pracownika (twój nowy szef może zgodzić się dać ci 1-2 dni urlopu na taki cel, po to, by mieć cię wcześniej w firmie. Poza tym, chęć zadbania o byłą firmę zawsze będzie mile widziany przez nowego pracodawcę, bo daje mu nadzieję, że jego też nie zostawisz na lodzie).
Przygotuj dwie formy wypowiedzenia
Nie wiesz, na co szef się zgodzi. Zatem przygotuj sobie wypowiedzenie umowy o pracę ze standardowym okresem wypowiedzenia (zwłaszcza jeśli zwalniasz się pod koniec miesiąca i chcesz uniknąć ryzyka tego, że szef nie podpisze wypowiedzenia przed upływem danego miesiąca), oraz rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Nie wpisuj daty na jakiej ci zależy – możesz ją uzupełnić na spotkaniu z szefem, a być może termin ten będziecie negocjować. W zależności od tego, jak potoczą się wasze negocjacje pamiętaj, by gabinet szefa opuścić z podpisanym dokumentem (który jest twoim potwierdzeniem tego, że się z pracy zwolniłeś).
Na spotkaniu z szefem
Termin rozstania się z firmą ustalasz najczęściej wtedy, kiedy informujesz szefa o planowanym odejściu z firmy, zatem przede wszystkim musisz się dobrze z szefem rozstać:
- wyjaśnij mu powody, dla których chcesz odejść z pracy (przynajmniej częściowo),
- podziękuj za spędzony czas i to, czego się nauczyłeś,
- zapewnij go, że zależy ci na dobru firmy, mimo tego, że odchodzisz i że w związku z tym, przygotowałeś już plan dotyczący tego, jak ułatwić firmie i współpracownikom swoje odejście,
- powiedz, że plan ten przygotowałeś również dlatego, że zależy ci na tym, by szybciej zakończyć współpracę na mocy porozumienia stron,
- przedstaw plan i wyjaśnij wszystkie wątpliwości
- zapytaj szefa czy taka forma rozstania się z firmą będzie dla niego wygodna – jeśli ją za taką uzna, poproś o skrócenie okresu wypowiedzenia według planu. Jeśli ma wątpliwości, spróbujcie je razem rozwiać.
Pamiętaj, że dla Twojego szefa twoje wypowiedzenie może być niespodziewane. Postaraj się jednak przeprowadzić rozmowę do końca (gdyby to ciebie zwalniali, szef nie dałby ci kilku dni na „ochłonięcie”).
Złe pomysły na próbę wywalczenia porozumienia stron (zebrane z rzeczywistych historii):
- straszenie szefa tym, że i tak pójdziemy na zwolnienie lekarskie (po czymś takim kontrole od szefa mamy niemal pewną. Podobnie złą opinię na nasz temat i kiepskie referencje w przyszłości).
- mówienie szefowi, że i tak już nie będziemy się do pracy przykładać, więc lepiej mu pójść nam na rękę (szef może wtedy docisnąć pracownika na koniec tak, że nie będziesz wiedział jak się nazywasz, a niesmak i tak pozostanie),
- szantażowanie szefa zgłoszeniem go do PIP (za cokolwiek – w każdej firmie coś się znajdzie) – po pierwsze mało który szef się da zastraszyć (inaczej nie byłby szefem), a po drugie stracisz dobrą opinię,
- błaganie szefa o porozumienie – dla szefa ważna jest firma, a nie nasze dobre samopoczucie – zwłaszcza, że i tak już odchodzimy, więc nasza frustracja ma dla niego mniejsze znaczenie niż kiedy jesteśmy pracownikami.