6 fraz, w CV które musisz zmienić

„Jestem kreatywny, przedsiębiorczy, otwarty na nowe doświadczenia. Jestem  też świetnym graczem zespołowym, ale dobrze radze sobie również w samodzielnej pracy.” – to typowy opis na bazie umieszczanych przez kandydatów cech w CV.  Co znaczy?  W zasadzie nic – brak mu jakichkolwiek konkretów. Poza tym wskażcie choć jedną osobę, która się pod takim stwierdzeniem nie podpisze i uzna że jest niekreatywna, leniwa, zamknięta na nowe możliwości i nie radzi sobie ani z pracą w zespole ani samodzielnie. Mimo bezsensowności tych określeń umieszczane są one w ponad połowie CV – nie przynoszą żadnego efektu a jedynie denerwują osoby rekrutujące.  Które słowa czy frazy należy z CV wyrzucić i na co je zamienić?

Spróbujmy dziś przeanalizować najpopularniejszych 6 fraz i zamienić je na takie, które na osobie czytającej CV mogą zrobić wrażenie.

1.Innowacyjny – zamień na Wymyśliłem, Stworzyłem, Wprowadziłem

Co oznacza bycie innowacyjnym? To wymyślenie czegoś, czego jeszcze nie było, wprowadzenie jakiegoś usprawnienia, przeniesienie rozwiązania z jednego pola na inne. Dzięki innowacyjności coś się poprawia – np. tempo pracy, produktywność, trzeba mniej czasu poświęcić na daną czynność itd. Jeśli piszesz, że jesteś innowacyjny to tak naprawdę nie mówisz pracodawcy nic o tym na czym ta innowacyjność polega. Ta informacja jest zatem pomijana. Jeśli jednak napiszesz „wprowadziłem do firmy rozwiązanie, które pozwoliło zaoszczędzić 10% czasu na przygotowywanie masowej korespondencji” lub „stworzyłem system zarządzania wiedzą w firmie, który umożliwił sprawne wdrażanie pracowników” to pokazujesz jaką rzeczywistą wartość może wnieść Twoja praca do firmy.

2.Przedsiębiorczy  zamień na – Prowadziłem,  Wprowadziłem, Założyłem

Co oznacza bycie przedsiębiorczym? To osoba, która ma inicjatywę, pomysły i chce coś stworzyć. Nie zawsze musi to oznaczać  biznes – może być fundacją, eventem, a nawet flashmobem. Liczy się wszystko to, to dzięki twojej pracy zostało wymyślone i zrealizowane. Jeśli nie masz żadnego przykładu tego, że coś dzięki tobie powstało , to nie pisz że jesteś przedsiębiorczy, bo nie jesteś. Jeśli jednak masz takie doświadczenia, to opisz je konkretem zamiast posługiwać się wyświechtanym i pomijanym przez pracodawców stwierdzeniem w CV. Możesz napisać, że „wraz z kolegami uruchomiłem studencką stację radiową.” Albo „powołałem do życia organizację, której celem było zorganizowanie eventu, z którego dochód został przeznaczony na pomoc potrzebującym” – liczy się wszystko , co zostało stworzone, miało jakiś cel i ujrzało światło dzienne. To, że masz dużo pomysłów na biznes, ale żadnego nie zrobiłeś nie oznacza że jesteś przedsiębiorczy – oznacza że jesteś wizjonerem. Być może jesteś kreatywny, ale to właśnie przedsiębiorczości  ci brakuje, jeśli do tej pory nie zacząłeś tych biznesów realizować.

3.Kreatywny  zamień na  – Stworzyłem , Wymyśliłem, Zaprojektowałem

Kreatywność to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywana przez kandydatów cecha w CV. Każdy jest kreatywny i każdy szuka kreatywnej pracy. Dlatego na brzmienie słowa „kreatywność” pracodawcy dostają wysypki.  Pytanie jednak brzmi – skoro jesteś taki kreatywny, to co „kreatywnego” udało ci się zrobić. Zamiast pisać o kreatywności pokaż ją poprzez formę CV jaką wysyłasz, portfolio realizowanych projektów lub umieszczając konkretne informacje. Np. „zaprojektowałem nowy wygląd strony głównej naszej firmy”, „stworzyłem nowy sposób zarządzania wiedzą o klientach, który został wdrożony przez dział IT w całej firmie”. Nie chwal się kreatywnością, tylko ją pokaż.

4.Umiejętności zarządzania zamień na – Zarządzałem, Mój zespół uzyskał wyniki na poziomie

Zarządzanie to cały zespół umiejętności. Nawet jeśli pracowałeś jako kierownik nie znaczy to, że masz umiejętności zarządzania – mogłeś być kiepskim managerem.  O tym, że masz umiejętności zarządzania świadczą takie sytuacje jak: mniejszy niż w innych zespołach poziom rotacji, wysokie wyniki zespołu, wysoki poziom zadowolenia zespołu, wysoki poziom zadowolenia klientów za który odpowiada zespół. Opisz zatem swoje umiejętności za pomocą konkretnych wytycznych typu „po objęciu stanowiska kierownika, stworzyłem 5 osobowy zespół, który wygenerował dla firmy przychody na poziomie X zł.”, rotacja w prowadzonym przeze mnie zespole zmniejszyła się o 20% po objęciu przeze mnie funkcji kierownika”, „mój zespół poza standardowymi zadaniami, wdrożył nowe standardy obsługi klienta, które przyjęły się w całej firmie”.

5.Wysoka motywacja do pracy – zamień na Zwiększyłem, Poprawiłem

Każdy pracodawca chce widzieć u siebie pracownika, który chce pracować. Co to oznacza? Otóż chodzi o osobę, która będzie aktywnie angażować się w zadania – czyli będzie pracować produktywnie, sama będzie poszukiwać nowych możliwości i będzie  myśleć o firmie biznesowo – czyli w kontekście zwiększania jej przychodów. Zamiast pisać o motywacji udowodnij ją poprzez to, że zwiększyłeś wyniki, poprawiłeś produktywność zespołu, dzięki Twojej pracy udało się zakończyć ważny projekt. Dopiero to pokazuje, że rzeczywiście jesteś zmotywowany. Wykorzystaj swoje doświadczenia – jeśli kiedykolwiek pracowałeś jako freelancer lub miałeś własną firm ę podkreśl to – w takiej pracy, by móc mieć zarobki trzeba umieć się samemu motywować.

.Myślenie strategiczne – zamień na Zmniejszyłem, Zoptymalizowałem

Kolejne cliche w CV, które nic nie mówi o tym, jakim jesteś pracownikiem. Myślenie strategiczne to myślenie o długofalowych efektach, które przynosi firmie wymierne korzyści. Udowodnij ten sposób myślenia poprzez pokazanie że : „udało mi się obniżyć koszty produkcji w moim dziale o 10%”, „dzięki strategii komunikacji jaką wdrożyłem, firma uzyskała 25% wzrost odwiedzin strony internetowej” itd. Wykorzystaj rzeczywiste osiągnięcia.

Pamiętaj – masz tylko kilkanaście sekund by zainteresować rekrutera swoim CV – standardowe informacje w tym nie pomogą – wyróżnij swoje CV na tle innych tym, że podajesz pracodawcy dane, które rzeczywiście go interesują i pozwolą zobaczyć, że twoja praca się w firmie przyda.

Tagi: