6 błędów na Assessment Center, które popełniają początkujący
Rekrutacja metodą Assessment Center staje się coraz bardziej popularna i nierzadko wchodzi również w skład procesu rekrutacyjnego na niższe stanowiska lub nawet na płatne staże organizowane przez duże korporacje. Osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia uczestnictwa w takiej metodzie rekrutacji, często popełniają jeden (lub kilka) z poniższych błędów. Postaraj się ich na AC unikać.
1.Przejmowanie liderstwa
Uczestnikom AC często wydaje się, że kluczem do osiągnięcia sukcesu na AC jest pokazanie się od strony bycia osobą dominującą. Urodzonym liderem. Tymczasem nie zawsze to o takie kompetencje chodzi. Nawet przy rekrutacji na stanowiska manadżerskie, kandydat, który jako pierwszy zabiera głos i próbuje przejąć przywództwo zostanie uznany za najlepszego kandydata. Oczywiście, jeśli rzeczywiście masz tendencje przywódcze, będzie ci trudno je ukryć i lepiej tego nie robić, ale nie staraj się na siłę zostać liderem. Dlaczego? Bo AC trwa wiele godzin i nie będziesz w stanie – przy takim poziomie koniecznej koncentracji i idącego za nią zmęczenia – utrzymywać pozorów przez cały czas. Prędzej czy później kontrolę nad grupą przejmie osoba z naturalnymi kompetencjami w tym zakresie. Pamiętaj, że w każdym zespole potrzebne są osoby z różnymi umiejętnościami i nie każdy może być liderem. Nie staraj się zatem na siłę zacząć rozwiązywania zadań, nadawać innym role i ustawiać całą grupę kontrkandydatów.
2.Przerywanie innym
W czasie AC jednym z częstych zadań jest grupowa dyskusja. Czasem też trenerzy proszą uczestników o omówienie zadania po jego wykonaniu. Jeśli dyskusja budzi emocje (a zwykle jest tak zaprojektowana, bo to się pojawiło), to może dojść do sytuacji, w której nie zgadzasz się z druga osobą. Jeśli tak jest, pamiętaj, by zachować się kulturalnie i pozwolić wszystkim na wypowiedź. Nie przerywaj innym, nawet jeśli wydaje ci się, że mówią głupoty. Podczas AC oceniane są nie tylko pozytywne kompetencje, ale również zachowanie w grupie i diagnozuje się te cechy, które mogą być w pracy przeszkadzające. Przerywanie, bojkotowanie wypowiedzi innych czy lekceważenie cudzych wypowiedzi może zostać (i najprawdopodobniej zostanie) negatywnie ocenione. I to, czy mówiłeś mądrze czy nie, nie będzie mieć aż takiego znaczenia.
3.Unikanie wystąpień
Trenerzy AC nie są profetami – nie zobaczą w tobie umiejętności i kompetencji, jeśli ich nie pokażesz. Nie umieją czytać w myślach i nie wiedzą, że masz świetny pomysł,jeśli go nie ugłośnisz. Introwertycy w trakcie AC często czują się zdominowani przez osoby o mocnych osobowościach i w efekcie zamykają się w sobie,mało mówią, nie biorą udziału w dyskusjach czy unikają pojawiania się w wyrazistych rolach w zadaniach (np. w sytuacji omówienia wypracowanego projektu na grupie pozwalają innym na to, by zaprezentowali pomysł). Jeśli będziesz tak robił, trenerzy po AC nie będą w stanie zbyt wiele o Tobie powiedzieć i przez to przegrasz tę rundę z innymi – bardziej wyrazistymi kandydatami. Nie chodzi o to, by stale być najgłośniejszym i najwięcej mówić, ale zadbaj o to,by przy każdym zadaniu był widoczny Twój wkład.
4. Poddawanie się zmęczeniu
Kilkugodzinna sesja AC może być wysoce wyczerpująca. To zmęczenie przekłada się potem u kandydatów na brak zaangażowania w zadania, uciekania myślami na zewnątrz i nie słuchania tego, co mówią inni. Jeśli tak zrobisz, to twój brak zaangażowania może ostać zauważony i świadczyć na Twoją niekorzyść. Pamiętaj, że podczas AC- niezależnie od tego jak trudne to nie jest, musisz być maksymalnie skoncentrowany do samego końca. Nie odpuszczaj ani na chwilę.
5. Unikanie kontaktów z innymi
Uczestnicy AC to najczęściej Twoi rywale – walczycie o to samo stanowisko. To powoduje, że często niektóre osoby decydują się na prezentowanie nieprzyjaznej wobec innych uczestników postawy. Nie chcą im pomagać, nie wykazują zainteresowania. Tymczasem AC to również ocena Twojego podejścia do innych. Mimo tego, że masz do czynienia z rywalami bądź dla nich miły i sympatyczny. Uśmiechaj się i wspieraj. Pomagaj w rozwiązywaniu zadań, chwal za dobre pomysły. To pokaże cię z pozytywnej strony dobrze współpracującej w grupie osoby, a takie kompetencje są zawsze w cenie.
6.Nadmierne rozluźnienie
Długie AC powoduje zmęczenie. To zaś owocuje tym, że czasem zapominamy, że jesteśmy w procesie oceny. Kiedy trenerzy pytają o opinie bywa, że uczestnicy zaczynają nawiązywać do własnego życia i doświadczeń. Unikaj tego – skupiaj się na doświadczeniach zawodowych. Dlaczego? Bo mówienie o prywatnych sprawach odsłania wartości, które są dla ciebie ważne, a które mogą nie do końca pasować do tego, czego organizacja oczekuje. Podobnie działają pogaduszki w czasie przerw. Zwykła luźno rzucona uwaga na temat tego, że w domu czeka na ciebie małe dziecko i zbudowana na bazie tego 10 minutowa opowieść o kupkach i kaszkach może zasugerować trenerowi, że twoja koncentracja na życiu rodzinnym będzie wpływać negatywnie na pracę.
Do AC nie można się przygotować w pełni – przede wszystkim dlatego,że nie wiemy wcześniej jakie kompetencje są najbardziej przez trenerów prowadzących spotkanie oczekiwane. Ma to swoje plusy – dzięki temu nie trafiamy do firm, w których czulibyśmy się wyjątkowo źle. Ma też minusy -nie da się ocenić po spotkaniu czy nam dobrze czy źle poszło. Warto jednak starać się unikać podstawowych błędów – takich jak powyższe- które zawsze źle rzutują na ocenę naszych kompetencji.