Czy często Pan kłamie? Co byś odpowiedział?
Jednym z poważniejszych zadań osób zajmujących się rekrutacją jest zidentyfikowanie kłamstwa w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci kłamią w CV, w listach motywacyjnych i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dodają sobie kompetencji, umiejętności i „ściemniają” na temat powodów zmiany pracy. Jakim ty jesteś kłamcą?
W Human Communication Research pojawił się artykuł na podstawie badań kłamstwa przeprowadzonych na ponad 500 ochotnikach. Odkryto, że ludzie dzielą się na trzy kategorie:
- Tych którzy kłamią bardzo rzadko i generalnie są szczerzy,
- Tych którzy kłamią często, ale są szczerzy jeśli zapyta się ich czy kłamią,
- Tych, którzy po prostu łgają jak z nut,
Ciekawe okazało się to, że część osób, choć kłamie, to w dość łatwy sposób przyznaje się do tego, że kłamali – czyli jeśli zapytamy ich to, czy często kłamią, to odpowiadają szczerze, że i owszem – zdarza się im kłamać. Jest to o tyle ciekawe, że z reguły osoby zajmujące się rekrutacją nie pytają kandydatów o to, czy ci często kłamią. A być może powinni. Jeśli taki kandydat odpowie twierdząco oznacza to, że najprawdopobniej sporo w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nazmyślał.
Jak zatem odpowiedzieć na pytanie „czy Pan kłamie?” – dla bezpieczeństwa Twojej rozmowy kwalifikacyjnej, nawet jeśli jesteś „szczerym kłamcą” to idź nadal w zaparte. Jeśli przyznasz, że to ci się zdarza, osoba rekrutująca będzie prawie pewna, że jednak nieco nagiąłeś prawdę. A jeśli z oburzeniem odpowiesz, że nie zdarza ci się kłamać, to może oznaczać, że albo rzeczywiście jesteś uczciwy, albo jesteś notorycznym kłamcą, ale tego już nie da rady sprawdzić.