Czy jesteś zależny od innych?

Większość pracodawców chce, by ich pracownicy podejmowali świadome decyzje, byli w pracy samodzielni i odpowiedzialni. Poniższe 3 często powtarzane stwierdzenia na rozmowie kwalifikacyjnej pokazują, że jesteś osobą zależną od innych i łatwo ulegasz wpływom. Postaraj się ich unikać.

Poszedłem na te studia, bo rodzice chcieli, żebym był inżynierem/ kolega szedł, to poszedłem z nim

Dość często stosowane wyjaśnienie wybrania kierunku, który kandydata nie interesuje i w zawodzie pracować nie zamierza. Pokazuje, że kandydat nie był w stanie o sobie zdecydować, nie wiedział, czego chciał bądź nie umiał się przeciwstawić.

Zainteresowałam się tym, bo mój chłopak powiedział że to dobre

Fraza również często stosowana przez młode osoby na rynku pracy z niewielkim doświadczeniem. O zależności i braku profesjonalizmu świadczy powołanie się na bliską osobę (narzeczoną, chłopaka). Takie stwierdzenie brzmi w uszach osoby rekrutującej dość infantylnie i niedojrzale. Znacznie lepiej powiedzieć, że to kolega bądź koleżanka zainteresowały Cię tym tematem. To, jakie stosunki łączą Cię z tą osobą, są mało ważne.

Muszę się naradzić z żoną/ mężem

Oczywiście, jeśli pracodawca proponuje przeprowadzkę do innego miasta, nie ma nic dziwnego w tym, że musisz się zastanowić i przedyskutować sprawę z rodziną, ale będąc już na rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś wiedzieć, jakie są warunki pracy. Zasłanianie się żoną/ mężem/ partnerem na ostatnim etapie jest traktowane jako wyraz słabej woli i braku decyzyjności w rodzinie.