3 lęki, które musisz pokonać, jeśli chcesz mieć dobrą pracę

Szukanie pracy dla wielu osób kończy się zgodą na przyjęcie pierwszej oferty pracy, jaka się im nadarzy. To spory błąd, bo okazuje się później, że to nie Ty kierujesz swoją karierą, ale robi to za Ciebie ktoś inny – szef, menedżer. Dlaczego ludzie nie kierują swoją karierą świadomie? Bo się boją. Oto trzy lęki, które musisz w sobie pokonać, jeśli chcesz rozwijać swoją karierę z sukcesem.

Lęk przed brakiem pieniędzy

To najczęstszy powód tego, że akceptujemy pierwszą lepszą ofertę pracy. Z badań  BZ WBK wynika, że 45% Polaków posiada zabezpieczenie finansowe w wysokości minimum 3 pensji miesięcznych, ale prawie 25% nie posiada żadnych oszczędności. W zależności od tego, na jakie badania trafimy, pojawia się mniej lub bardziej dramatyczny obraz w kontekście oszczędności Polaków. Wszystkie jednak mówią jedno – oszczędzamy mało i większość z nas nie może pozwolić sobie na to, by szukać pracy przez 2-3 miesiące. Ten strach przed utratą niezależności finansowej i wpadnięciem w długi powoduje, że boimy się podejmować ryzyko i odchodzić z pracy, jeśli nie mamy alternatywy.

Konsekwencje akceptacji pierwszej lepszej oferty pracy to nie tylko ryzyko, że praca będzie mniej ciekawa czy rozwojowa, ale również  gorzej płatna. Lęk przed brakiem wynagrodzenia powoduje bowiem zaniżanie oczekiwań finansowych. W efekcie, w skali roku z łatwością można stracić nawet miesięczne uposażenie (jeśli przykładowo zgodzisz się na pracę za 2000 zł netto, a mógłbyś znaleźć pracę za 2200 zł netto, to rocznie „tracisz” 2400 zł).

Jak pokonać lęk?

Po pierwsze warto uświadomić sobie skalę straty, jakiej doświadczasz przez to, że decydujesz się na ofertę pracy poniżej Twoich możliwości. Jedynym rozwiązaniem jest zabezpieczenie środków, które pozwolą bezpiecznie przeczekać trudny okres. Dość sensowny, z ekonomicznego punktu widzenia, jest też krótkoterminowy wyjazd do pracy za granicę, pozwalający na zgromadzenie oszczędności. Jeśli to nie jest możliwe, pozostaje uzbrojenie się w cierpliwość i szukanie pracy aż do skutku.

Lęk przed porażką

Każda rozmowa kwalifikacyjna i udział w procesie rekrutacyjnym to poddanie się ocenie. W im większej ilości procesów uczestniczysz, tym więcej razy zostaniesz odrzucony. Dla wielu ludzi lęk przed odrzuceniem i nie otrzymaniem oferty pracy jest już na tyle paraliżujący, że nie podejmują działania. Porażkę przeżywają przecież jedynie ci, którzy próbują. Ci, którzy stoją w miejscu, są bezpieczni i jej nie doświadczają.

Co świadczy o tym, że boisz się porażki?

Jak pokonać lęk przed porażką?

Po pierwsze warto uświadomić sobie, że każdy z nas ten lęk odczuwa. Nikt przecież nie lubi porażek. Różnica polega na tym, że niektórzy potrafią sobie z nim radzić i nie pozwalają na to, by lęk decydował o ich życiu. Co możesz zrobić, by oswoić ten lęk?

Lęk przed odpowiedzialnością

Objawia się tym, że zamiast świadomie podjąć decyzję, co do wyboru przyszłej pracy, pozwalasz, by to pracodawca zadecydował za Ciebie (lub partner czy rodzic), a Ty się zgadzasz na podane warunki, niezależnie od tego, czy Ci odpowiadają, czy nie. Lęk przed odpowiedzialnością może brać się z wielu źródeł – od poczucia niskiej wartości, przez strach przed konsekwencjami decyzji aż po uleganie autorytetom. O tym, że odczuwasz ten lęk może świadczyć np. to, że używasz zwrotów „los tak chciał”, „samo wyszło”, a kiedy analizujesz swoje decyzje z przeszłości, wszelkie niepowodzenia zrzucasz na innych. Masz też w zwyczaju wszystko konsultować z innymi. Jeśli masz prawie 40 lat i nadal mieszkasz z rodzicami, to prawie na pewno doświadczasz lęku przed odpowiedzialnością.

Jak pokonać lęk przed odpowiedzialnością?

Niestety, ten rodzaj lęku wymaga szerszej i dłuższej pracy nad sobą, nie jest bowiem związany jedynie z pracą zawodową (poza specyficzną odmianą tego lęku jaką jest ergofobia). Osoby unikające odpowiedzialności, dopóki nie zauważą problemu i nie zechcą go pokonać, nie będą w stanie sobie pomóc. Pierwszym krokiem jest diagnoza problemu, a dopiero później szukanie profesjonalnej pomocy. Jeśli jednak nie pokonasz lęku przed odpowiedzialnością, nigdy nie będziesz realizować własnych planów (a jedynie cudze). Nie uda Ci się również osiągnąć wysokiego stanowiska (nie mówiąc już o własnym biznesie).