5 pytań o okres bezrobocia, na które musisz się przygotować

rp_rozmowa5.jpgPrzez jakiś czas pozostawałeś  bez pracy? Nadal jesteś bezrobotny? Z perspektywy pracodawcy, zatrudnienie osoby nie posiadającej pracy niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego zadają oni wiele pytań o to, dlaczego jesteś bezrobotny oraz co w czasie bezrobocia robiłeś. Przygotuj się zatem na kilka poniższych pytań – część z nich na pewno padnie podczas rozmowy rekrutacyjnej.

1.Dlaczego nie ma Pan obecnie pracy?

Przy tym pytaniu musisz odpowiedzieć (zgodnie z prawdą) czy zwolniłeś się sam, czy zostałeś zwolniony i dlaczego. Nie kłam na temat powodów zwolnienia – bo pracodawca może skontaktować się z Twoim byłym szefem, dopytać i jeśli wyjdzie na to, że kłamałeś, raczej nie dostaniesz szansy.

2.Co Pan robi w czasie bezrobocia ?

Nie chodzi tu jedynie o odpowiedź „szukam pracy” – bo wiadomo, że nie robisz tego przez 8 godzin dziennie. Przygotuj sobie zatem odpowiedź na to pytanie i zaprezentuj jako osoba aktywna i z inicjatywą.

3.Jakiej pracy Pan szuka?

To pytanie przede wszystkim pokazuje twoje kierunki zainteresowań i aktywność zawodową. Pracodawca chce wiedzieć, że praca, którą ci oferuje jest rzeczywiście tym, co chcesz robić.

4.Jak okres bycia bez pracy wpłynął na Pana kompetencje

To pytanie uzależnione jest od czasu przez jaki pozostajesz bez pracy – im dłuższy, tym bardziej pracodawca obawia się, że „oduczyłeś się” pracować.

5.Z czego Pana zdaniem wynika to, że dotąd nie znalazł Pan pracy?

To pytanie, sugeruje, że pracodawca widzi w tobie potencjał, ale zastanawia się, dlaczego do tej pory nikt inny cię nie zatrudnił. Co jest z tobą nie tak? Jeśli jesteś bez pracy kilka  miesięcy, to takie pytanie prawdopodobnie nie padnie, ale przy kresie powyżej 6 miesięcy, możesz się już go spodziewać.