Proces rekrutacji – jakie informacje o pracodawcy zdobywasz?

„Chciałbym w Państwa firmie pracować przez najbliższych kilka lat” – te słowa często padają na rozmowie kwalifikacyjnej i często są zgodne z prawdą. Naprawdę chcemy związać się z firmą na stałe. Jednak kiedy otrzymamy prace okazuje się często, że wcale nie jest tak różowo jak myśleliśmy, że będzie. I w efekcie spędzamy w pracy zamiast 5 czy 10 lat, rok lub 2 ( ostatnie miesiące marząc o odejściu). Czy w jakiś sposób możemy przewidzieć wcześniej czy praca, o którą się staramy będzie spełniać nasze oczekiwania?

Jeśli jesteśmy bezrobotni i szukamy pracy by się utrzymać, to nie jesteśmy wybredni – chcemy pracować i to jest nasz priorytet. A to, czy będzie nam w pracy źle czy dobrze, jest sprawą drugoplanową. Jeśli jednak mamy prace, którą w miarę lubimy, ale chcemy się bardziej rozwijać, więcej zarabiać czy robić nowe rzeczy, to warto mocno zastanowić się przed zmianą pracy – aby nie okazało się, że podjęliśmy złą decyzję i zamiast zmienić prace na lepszą, zmieniliśmy ją na nieco gorszą. Jak to przewidzieć? Jakie elementy procesu rekrutacyjnego w którym bierzemy udział wziąć pod uwagę, by podjąć jak najlepszą decyzje o zmianie pracy? Przed wami kilka wskazówek z całego procesu rekrutacyjnego, które można wykorzystać.

Ogłoszenie rekrutacyjne

Niektóre informacje o firmie można wyczytać już z ogłoszenia rekrutacyjnego:

Spotkanie rekrutacyjne

Przebieg spotkania

O tym, jak firma podchodzi do zatrudnienia i kandydata świadczy również to, jak wygląda samo spotkanie lub spotkania. Czy pozostawiono ci wystarczająco dużo miejsca na pytania, czy pracodawca chętnie na nie odpowiadał, czy panowała przyjemna czy raczej stresogenna atmosfera. Warto też zwrócić uwagę na pytania jakie ci zadawano – czy po prostu odpytywano cię z kompetencji, czy też może pracodawca zadał sobie trud przedstawienia ci bliżej stanowiska. Czy dla pracodawcy było ważne to, by zachęcić cię do zostania członkiem zespołu – wyjaśnić jaka będzie twoja rola, jaka przyszłość czeka cię w firmie, na co możesz liczyć? Wszystkie te elementy świadczą o tym, że w organizacji jednostka jest ważnym ogniwem, że docenia się pracowników i firma naprawdę chcę pracować z najlepszymi. Jeśli ich brak – cóż – pracownik staje się najczęściej najemnikiem.

Manager / pracodawca

Prędzej czy później –w trakcie rekrutacji – spotkasz się z osobą, która będzie twoim przełożonym. To bardzo ważny moment i zwróć na niego duża uwagę. Tak jak manager zastanawia się czy będzie w stanie pracować z tobą, tak ty rozważ, czy chcesz pracować z tym kierownikiem. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę?

Informacja zwrotna po spotkaniu

Każda rozmowa kwalifikacyjna kończy się informacją o tym, kiedy dostaniesz kolejną informację na temat przebiegu procesu. Jeśli firma traktuje cię poważnie, nie będzie spóźniać się z terminem, a jeśli nie będzie mieć jeszcze gotowej informacji, zadzwoni i przeprosi cię za to, podając kolejny przewidywany termin odpowiedzi. Spóźnianie się z odpowiedzią, a następnie zapraszanie cię na kolejny etap może świadczyć o tym, że pierwszym wyborem był inny kandydat, z którym z jakichś powodów nie doszło do porozumienia.