Ile czasu na Twoje CV poświęca rekruter?

BeHiring – agencja zatrudnienia zlokalizowana w USA sprawdziła ile czasu zajmuje osobom zajmującym się rekrutacją przeczytanie CV oraz jakie masz szanse na to, że ktoś przeczyta Twój list motywacyjny. Dane mogą was przerazić.

Na jedno CV osoba rekrutująca przeznacza około 5-7 sekund. Wprawdzie jest ku temu wytrenowana, ale to i tak mało czasu by przeskanować całość CV prawda?

Już jeden błąd gramatyczny lub literówka wystarczą, by Twoje CV trafiło do kosza.

3/4 CV (76%) jest ignorowanych jeśli adres e-mail nadawcy brzmi nieprofesjonalnie

Na to, by ktoś przeczytał Twój list motywacyjny masz około 17% szans.

Z drugiej strony, pierwsze CV na publikowana ofertę pracy wpływa średnio po około 200 sekundach (trudno założyć, że kandydat choć odrobinę zapoznał się z profilem firmy przed wysłaniem CV, prawda?)

Na jedno ogłoszenie spływa około 250 CV (choć sa i takie sytuacje kiedy tych CV jest 1000 lub 2000 – i to też na polskim rynku pracy). Co trzeci pracodawca odrzuca CV kandydata dlatego, że znajduje na jego temat coś niepochlebnego online.

Przy takiej ilość CV oraz tym, że jasne jest, że nie każdy kandydat nawet przeczytał ogłoszenie na jakie aplikuje trudno się dziwić, że osoby rekrutujące tak szybko skanują wzrokiem CV szukając słów kluczowych – dlatego nie wolno zapominać o pogrubianiu słów kluczowych i pisaniu CV w tak przejrzystej formie, by przyciągało uwagę.