7 cech Twojego wyglądu, które mają wpływ na Twoją karierę

O efekcie pierwszego wrażenia podczas rekrutacji pisałam już kilka razy. Wygląd zewnętrzny liczy się jednak nie tylko wtedy, kiedy staramy się o pracę. Mając ją, również nie powinniśmy zapominać o tym, że stale jesteśmy oceniani przez naszych przełożonych (i kolegów). Dlatego o wygląd w pracy należy dbać cały czas. Co może nam zaszkodzić?

Magazyn Marie Claire przeanalizował wiele badań dotyczących wpływu wyglądu na rozwój kariery i wytypował 7 najważniejszych cech związanych z wyglądem zewnętrznym, które mają wpływ na rozwój kariery. Przyjrzyjmy się im:

1.Schludny wygląd

Obejmuje on takie obszary jak odzież – czysta, nie pomięta, nie nazbyt obcisła lub nadmiernie wyciągnięta i znoszona. W przypadku kobiet wielkim faux paux jest wystająca znad spodni bielizna. Dla 83% managerów – mało schludny wygląd dyskredytuje kompetencje kobiety. W przypadku mężczyzn wygląd ma nieco mniejsze znaczenie, ale i tak aż 76% managerów uważa, że jest bardzo ważny. Schludny mężczyzna, oznacza pracownika czystego, z umytymi, świeżymi włosami, w wyprasowanym ubraniu i o czystych paznokciach i butach.

2.Atrakcyjność fizyczna

Czy ładni mają w życiu prościej? Niestety tak. Badania wykazują, że osoby atrakcyjne odbierane są jako bardziej zadowolone z życia, bardziej szczęśliwe, interesujące, sprytne i interesujące. Na szczęście przełożeni zdają się zwracać niezbyt dużą uwagę na fizyczną atrakcyjność. W badaniach Marie Claire tylko 16% przyznało się do tego, że uroda kobiet na podległych stanowiskach ma dla nich znaczenie. W przypadku mężczyzn – ich uroda liczy się dla 14% przełożonych.

3.Sylwetka

Osoba, które idzie pewnym krokiem, jest wyprostowana i ma uniesiona głowę, wydaje się być pewna siebie, otwarta i zadowolona z życia. Z kolei osoba, która szura stopami po ziemi, jest zgarbiona, chowa głowę w ramiona wydaje się nieśmiała, nieszczęśliwa, niezbyt przebojowa, pozbawiona energii. To jak się poruszamy chodząc po biurze również ma znaczenie – pamiętajmy o tym, by się prostować i pokazywać, że stoimy twardo na ziemi i jesteśmy pewni siebie. Szybki, dynamiczny krok sprawia również wrażenie, że jesteśmy zaangażowani w naszą pracę, nie marnujemy czasu i szybko działamy.

4.Szczupła budowa ciała

Choć jest to niesprawiedliwe, szczupli mają lepiej. Osoby otyłe postrzegane są stereotypowo jako leniwe, powolne w pracy, emocjonalnie niestabilne i mało odporne psychicznie. Nadwaga jest źle postrzegana przez 44% managerów. Nawet lekka nadwaga też szkodzi (21% managerów uważa, że kobieta z nadwagą jest gorszym pracownikiem niż osoba szczupła). Odwrotnie, bycie osobą szczupłą sprawia wrażenie (stereotypowo oczywiście), że jest się pewnym siebie, potrafi się o siebie zadbać a co za tym idzie taka osoba będzie też dbała o zadania w pracy.

5.Wzrost

O ile na wagę możemy mieć wpływ o tyle nic nie zrobimy z tym ile matka natura dała nam wzrostu. Wzrost niestety też ma znaczenie. W przypadku mężczyzn dobrze jest być osobą wysoką. W badaniach tygodnika wprawdzie jedynie 16% managerów uznało, że wzrost ma znaczenie, ale kiedy popatrzymy na prezesów największych spółek na świecie okaże się, że 58% z nich ma powyżej 182 cm – to częstotliwość 4 razy większa niż w populacji – czyli wysocy częściej osiągają sukces.

6.Młody wygląd

Żyjemy w czasach, w których kult młodości jest bardzo duży. Operacje plastyczne, botoks, drakońskie diety, katowanie się na siłowni – to wszystko ma nas upodobnić do modeli, którzy reklamują kosmetyki, odzież czy nawet proszki do prania. Oczywiście mało kto zastanawia się nad tym, że osoby z plakatów mają zazwyczaj mniej niż 20 lat. W poważnej firmie, zbyt młody wygląd nie jest korzystny – za wiekiem idzie bowiem doświadczenie. Osoba z nazbyt już jednak widocznymi zmarszczkami traktowana jest jak osoba gorzej radząca sobie z zadaniami i nadążająca za nowościami ze świata technologii, które bądź co bądź są potrzebne w każdym niemalże zawodzie. Dlatego też, niestety dla wszystkich pracowników, którzy są już po 30-stce (nie mówiąc o starszych) młody wygląd staje się ważny w rozwoju kariery.

7. Kosztowna odzież

Dolce&Gabbana i torebka od Prady nie przystoją na każdym stanowisku. Jeśli jesteś sekretarką, to nie możesz nosić butów, które kosztują połowę Twojej pensji. Na wartość odzieży największą uwagę zwraca się w branżach związanych z biznesem. I to na wielu poziomach – jeśli masz kontakt z klientem, to również nie powinieneś nosić ciuchów droższych niż Twój klient. Z drugiej strony, na wysokich stanowiskach pasuje mieć rzeczy modne i z odpowiedniego pułapu cenowego. Wydaje wam się to śmieszne? Bo takie jest, ale niestety takie mamy teraz trendy a na stereotypowe myślenie niestety niewiele możemy poradzić.

Jakie jeszcze elementy wyglądu waszym zdaniem mogą mieć wpływ na rozwój kariery? Podzielcie się przemyśleniami

źródło badań: forbes.com