Laptop pracownika w podróży służbowej

Otrzymując od pracodawcy notebooka, pracownik odpowiada materialnie za jego utratę oraz inne ewentualne szkody (jak na przykład kradzież danych). Wprawdzie odpowiednie zabezpieczenie systemu należy do pracodawcy, warto jednak pamiętać o kilku zasadach jadąc na delegację i zabierając ze sobą laptopa.

Nie zostawiaj laptopa samego, nawet jeśli jedynie wyskakujesz z samochodu po colę. W przypadku kradzieży laptopa, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności.
Podczas podróży samolotem staraj się zabrać laptopa ze sobą na pokład. Jeśli to się nie uda, poinformuj pracodawcę. Sprzęt komputerowy umieszczony w luku bagażowym samolotu, wyłączony jest z ubezpieczenia w większości firm ubezpieczeniowych.
Nie instaluj prywatnych aplikacji na służbowym laptopie. Jeśli przez przypadek zainstalujesz program szpiegowski, wg. prawa to ty będziesz winny utracie danych firmowych.
Przed dłuższym wyjazdem służbowym rób kopię zapasową danych
Upewnij się że masz zainstalowany pakiet antywirusowy z firewall’em. Zwłaszcza jeśli zamierzasz korzystać z internetu bezprzewodowego w hotelu czy punkcie hot spot.
W miarę możliwości wybieraj UMTS a nie WLAN. UMTS jest znacznie bardziej bezpieczny.