Dopasuj swoje odpowiedzi do wieku rekrutera

rozmowa511 1 1 460x306 1 460x306 Dopasuj swoje odpowiedzi do wieku rekruteraWiele poradników rekrutacyjnych uczy rekruterów tego, jak rozmawiać z przedstawicielami różnych pokoleń. A czy przyszło ci do głowy, że rekruterzy też należą do różnych pokoleń? I mają w związku z tym swoje własne oczekiwania i przekonania? Na czym się skupić kiedy rozmawiasz z 20. i 50. letnim rekruterem?

Według John B. Molidora i Barbary Parus, autorów książki „Crazy Good Interviewing”, odpowiedzi na pytania rekrutacyjne należy dopasowywać do wieku rekrutera. I tak:

  • Rekruter w wieku 20-30 lat (pokolenie Y) – skup się na umiejętności pracy nad wieloma projektami jednocześnie. Przynieś ze sobą na spotkanie portfolio prac.
  • Rekruter pomiędzy 30-50 lat (pokolenie X) – skup się na kreatywności, oraz podkreśl to, jak godzenie pracy z życiem prywatnym przyczynia się na co dzień do twojego sukcesu zawodowego.
  • Rekruter w wielu 50 – 70 lat (pokolenie Baby Boomers) – pokaż swoją ciężką prace, szacunek do osiągnięć oraz podkreślaj swoją lojalność względem firmy.

Czy faktycznie takie „wiekowe” zróżnicowanie działa? Tego nie wiemy, ale faktycznie pokoleniowo istnieją pewne różnice związane z etosem pracy i na pewno starsi rekruterzy inaczej oceniają częste zmiany pracy niż najmłodsze pokolenie. Inny będzie też stosunek do potrzeby wolności, pracy zdalnej czy nawet podległości względem przełożonego. Warto zatem wziąć to pod uwagę idąc na spotkanie.