Tragedia / choroba, która przerwała karierę – mówić o niej czy nie?

woman 1006100 640 1 Tragedia / choroba, która przerwała karierę – mówić o niej czy nie?Niektórzy z nas mają to szczęście, że udaje się im w miarę spokojnie przeżyć całe życie. Niektórych dotykają nieszczęścia. Czasem na tyle duże, że wpływają na całe życie – w tym na zawodową karierę, którą trzeba przerwać bądź która mocno wyhamowuje. Czy o takiej sytuacji można / trzeba / powinno się mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas spotkania rekrutacyjnego, osoba prowadząca spotkanie chce dowiedzieć się o tobie jak najwięcej. Będzie zatem zainteresowana tym, dlaczego miałeś kilkuletnią przerwę w zatrudnieniu bądź z jakiego powodu nagle po kilku latach intensywnego rozwoju zatrzymałeś się i przestałeś rozwijać. Prędzej czy później, pytanie o to padnie. Co odpowiedzieć jeśli powodem była np. choroba twoja bądź bliskiej osoby, załamanie nerwowe, śmierć bliskiej osoby bądź inna tragedia?

Z jednej strony uniknąć tematu całkiem się nie da (zwłaszcza, jeśli chcesz wyjaśnić przerwę w pracy tak, by nie stracić szans a etat), z drugiej, opowiadanie ze szczegółami o osobistych problemach nie jest ani w dobrym tonie ani nie pomoże ci w znalezieniu pracy (co najwyżej wprawi rozmówcę w zakłopotanie). Dlatego najlepiej:

  • Podkreślić, że przerwa w rozwoju wynikała z osobistej tragedii bądź niezwykle trudnej sytuacji (słowo tragedia jest o tyle dobre, że podkreśla to, że sytuacja była naprawdę trudna, nagła i nie możliwa do poradzenia sobie w standardowy sposób),
  • Wyjaśnić, że obecnie jesteś już gotów na nowe wyzwania,
  • Nie wyjaśniać dokładnie na czym owo zdarzenie polegało. W zasadzie nie musisz wcale o tym mówić, a jeśli bardzo chcesz a rozmówca jest dociekliwy,  wystarczy w zasadzie jedno zdanie typu „choroba” „sprawa rodzinna”.

Pamiętaj, by nie poruszać tematu, jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na to, by mówić o tym w sposób pozbawiony emocji. Jeśli nadal na myśl o tym wydarzeniu rozklejasz się, tracisz panowanie nad sobą, denerwujesz, najpierw przepracuj ten problem (np. z terapeutą) zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną.