3 najgorsze odpowiedzi na pytanie „dlaczego został Pan zwolniony”

zwolnienie social2 3 najgorsze odpowiedzi na pytanie „dlaczego został Pan zwolniony”Jeśli otrzymałeś wypowiedzenie z poprzedniej pracy, to niestety nie da się ukryć tego faktu i na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno zostaniesz o to zapytany. Jakie odpowiedzi na pewno cię pogrzebią jako kandydata?

„Nie wiem”

To najgorsza z możliwych odpowiedzi. Jeśli nie wiesz dlaczego zostałeś zwolniony, to znaczy, że nie umiesz słuchać ani prawidłowo oceniać sytuacji. W efekcie nie uczysz się i nie można poprawiać Twojego zachowania bądź pracy. Nie rozumiesz, kiedy i dlaczego popełniasz błędy (bo niewątpliwie coś zrobiłeś nie tak, ale nawet o tym nie wiesz). Nikt nie zostaje zwolniony bez powodu. Nawet jeśli pracodawca nie musi go podawać (bo byłeś zatrudniony na umowę na czas określony) to i tak pracownik wie, dlaczego pracodawca z niego rezygnuje. Jeśli nie chcesz powiedzieć prawdy (w niektórych sytuacjach prawda również Cię pogrąży), to wymyśl cokolwiek, poza mówieniem „nie wiem”.

„Pokłóciłem się z szefem”

Mogłeś mieć z szefem różne opinie na temat stanowiska czy pracy. Mogłeś mieć problem z komunikacją, ale jeśli powiesz wprost, że się pokłóciłeś, to może oznaczać, ze jesteś osobą łatwo wchodzącą w konflikt, która nie potrafi utrzymać granic. Takich osób pracodawcy się zwyczajnie boją, bo potrafią sprawić, że rozpadnie się morale całego zespołu.

„Nie miałem wyników”

Cóż, czasem tak bywa, ale jedyną sytuacją, w jakiej możesz się do tego przyznać jest ta, w której obecnie aplikujesz do zupełnie innej pracy. Przykładowo, byłeś zatrudniony jako sprzedawca a strasz się o pracę kierowcy. W tej sytuacji brak wyników nie ma znaczenia. Jeśli jednak starasz się o pokrewne stanowisko (np. pracownika obsługi klienta) to ujawnienie braku wyników może sprawić, że pracodawca uzna, że nie masz kompetencji wymaganych na tym stanowisku.