Czy jest Pan jeszcze w jakichś procesach rekrutacyjnych? Co odpowiedzieć?

W trakcie spotkania rekrutacyjnego niekiedy pada pytanie o inne rekrutacje. Rekruterzy pytają o to z wielu powodów. Głównie po to, by dowiedzieć się, jaką mają konkurencję, jeśli będą chcieli o Ciebie walczyć i na ile szybko trzeba podejmować decyzję. Co odpowiedzieć, kiedy padnie takie pytanie?

Poza sytuacją, kiedy Twoja aplikacja do firmy została złożona dlatego, że właśnie w tej firmie chcesz pracować i żadna inna Cię w tym momencie nie interesuje, odpowiadając na pytanie rekrutera powinieneś potwierdzić, że jesteś w innych procesach rekrutacyjnych. Świadczy to o tym, że jest ktoś, kto się Tobą interesuje, a to w oczach pracodawcy podnosi Twoją wartość. Jeśli zostaniesz zapytany, na jakim etapie jest proces, to najlepiej odpowiadać zgodnie z prawdą. Pamiętaj jednak, że samo wysłanie CV bez reakcji ze strony rekrutera nie jest „byciem w procesie”.

Czy mówić, do jakich firm aplikowałem?

Zdecydowanie nie. Choć oczywiście rekruter będzie chciał się dowiedzieć, kto jest jego konkurencją (bo dzięki temu może np. domyśleć się, jaką stawkę będzie musiał Ci zaproponować), to podawanie danych firmy, która jest z Tobą w trakcie rozmów, nie da Ci żadnej przewagi. Wyjątkiem może być sytuacja, w której jesteś w trakcie rozmów z szanowaną firmą na rynku. Z drugiej strony, to również niesie ze sobą pewne zagrożenie – firma, z którą właśnie rozmawiasz, może uznać, że i tak nie ma szans w tej konfrontacji. Wówczas pokrzywdzonym jesteś Ty, bo oferty pracy nie dostaniesz od nikogo.

Czy kłamać na temat firm, które złożyły mi propozycje?

Zdecydowanie nie. Rekruterzy się znają i może się zdarzyć, że skontaktują się ze sobą. A jeśli okaże się, że rekruter w firmie, w której niby masz być już po dwóch etapach rozmów, w życiu o Tobie nie słyszał, stracisz szansę na etat w obu.