Czy jest Pan jeszcze w jakichś procesach rekrutacyjnych? Co odpowiedzieć?

doors 1690423 640 Czy jest Pan jeszcze w jakichś procesach rekrutacyjnych? Co odpowiedzieć?W trakcie spotkania rekrutacyjnego, niekiedy pada pytanie o to, czy jesteś w trakcie innych rekrutacji. Rekruterzy pytają o to z wielu powodów. Głównie po to, by dowiedzieć się jaką mają konkurencję, jeśli będą chcieli o ciebie walczyć i na ile szybko trzeba podejmować decyzję, bo istnieje szansa, ze ktoś inny zechce cię zatrudnić. Co odpowiedzieć, kiedy padnie takie pytanie?

Poza wyjątkową sytuacją, kiedy twoja aplikacja do firmy została złożona dlatego, że właśnie w tej firmie chcesz pracować i żadna inna cię nie interesuje w tym momencie, zawsze powinieneś potwierdzić to, że jesteś w innych procesach rekrutacyjnych. Świadczy to o tym, że jest ktoś, kto się Tobą interesuje, a to w oczach pracodawcy podnosi Twoją wartość. Jeśli zostaniesz zapytany na jakim etapie jest proces, to najlepiej odpowiadać zgodnie z prawdą (np. w dwóch firmach jestem po pierwszej rozmowie, a w jeden po dwóch etapach. Wysłałem też kilka CV, na które nie dostałem jeszcze odpowiedzi). Pamiętaj jednak, że samo wysłanie CV bez reakcji ze strony rekrutera nie jest „byciem w procesie”.

Czy mówić, do jakich firm aplikowałem?

Zdecydowanie nie. Choć oczywiście rekruter będzie chciał się dowiedzieć kto jest jego konkurencją (bo dzięki temu może np. domyśleć się ile będzie musiał ci zaproponować), to nie ma sensu podawać danych firmy, która jest z Tobą w trakcie rozmów. Nie daje to tobie żadnej przewagi. Wyjątkiem, może być sytuacja, w której jesteś w trakcie rozmów z naprawdę szanowaną firmą na rynku (choć wtedy firma, z którą właśnie rozmawiasz może uznać, że i tak nie ma szans na to by cię skusić, a przecież ty oferty pracy jeszcze nie otrzymałeś od żadnej z firm).

Czy kłamać na temat firm, które złożyły mi propozycje?

Zdecydowanie nie. Rekruterzy się znają i może się okazać, że skontaktują się ze sobą. A jeśli okaże się, że rekruter w firmie, w której niby masz być już po dwóch etapach rozmów, w życiu o tobie nie słyszał, stracisz szansę na etat w obu.